Suudi Arabistan Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santralini Kuruyor

 SoftBank Group Corp’s’un CEO’su Salı günü yaptığı açıklamada Vision Fund ‘un, Suudi Arabistan’da bir güneş enerjisi üretim şirketine yatırım yapacağını  ve  bunun dünyanın en büyük güneş enerşisi üretimi olacağını açıkladı.

Softbank’ın CEO‘su Masayoshi Son New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, projenin 2030’a kadar 200 gigawatt (GW) üretim kapasitesine sahip olması beklendiğini söyledi.

Son, 7.2 GW’lık güneş enerjisi kapasitesi için projenin ilk fazı 5 milyar dolara mal olacak , Proje için Softbank’ın Vizyon Fonu’dan ilk etapta 1 milyar dolar kullanılacak. Projenin tamamı finanse edilecek.

Suudi Arabistan’da güneş panelleri, batarya depolama ve panel üretim tesisi de dahil olmak üzere 200 GW’lık üretim için nihai yatırım toplamının yaklaşık 200 milyar dolar olacağı belirtildi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında SoftBank, Vision Fund için 93 milyar toplandığını açıkladı. Bu fonu arkasında Suudi Arabistan’ın devlet tahvili fonu ile Apple ve Foxconn dahil olmak üzere dünyanın en büyük özel sermaye fonu bulunuyor.

Ekim ayında SoftBank Group Corp, Suudi Arabistan ile ülkede yeni bir iş ve sanayi şehri olan “Neom” un gelişmesi üzerinde çalışacağını söyledi.

Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son özellikle , Yapay zeka ile desteklenen bir gelecek vizyonunu takip ediyor. Çin’e devredilen paylaşım şirketi Didi Chuxing’e yatırım yapmak üzere kurulan Delta Fonu ile birlikte Aralık ayı sonunda 20 teknoloji firmasına 27,5 milyar dolar harcayan Vision Fund’ı kurdu.

Dünyanın en güneşli ülkelerinden biri olmasına rağmen, Suudi Arabistan şu ana kadar güneşten enerjisinden faydalanarak güç üretmiyordu. Bunun sebebi, ise Ülkenin dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olması.

 

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi kaynak belirtip,link verilerek başka mecralarda yayınlanabilir.

 

 

113 Comments