Suudi Bakan: Katar Rejimi Bir Haftada Düşer

Suudi Arabistan dışişleri bakanı, ABD’nin ülkeyi askeri olarak koruma altına almaması durumunda Katar hükümetinin “bir haftadan kısa bir süre içinde” düşeceğini söyledi.

Dışişleri bakanı Adel bin Ahmed Al-Jubeir tarafından yapılan açıklama, ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Salı günü düzenlenen ortak basın toplantısında yapılan yorumlara yanıt olarak geldi.

Trump, Suriye’de daha fazla destek çağrısında bulunarak, Ortadoğu’daki bazı ülkeler, “ABD’nin koruması olmadan bir hafta bile yaşayamaz şimdi olup bitenlerle ilgili ayağa kalkmak zorundalar.” dedi.

“Bölgede bulunan, bazıları son derece varlıklı ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa arada olmazsa onlarda orada duramaz.” dedi.

Dışişleri bakanı El-Jubeir , ABD Başkanı’nın, ABD’nin Katar’da bulunan askeri üssünde temsil edilen korumasını geri çekmesi halinde, o zaman hükümetin bir haftadan daha kısa bir süre içinde düşeceğini ifade etti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır ile birlikte, geçen yıl Haziran ayında ülkenin terörist gruplara bağlantıları olduğu iddiasıyla Katar’a boykot başlattı.

.

3 Comments