Suudi Arabistan Eğlence Sektörüne 64 Milyar Dolar Harcayacak!

Hülya Krahan

hulyacar2001@yahoo.com

Önümüzdeki 10 yıl boyunca Suudi Arabistan, eğlence endüstrisini geliştirmeyi amaçlayan projeler için tam 64 milyar dolarlık  bütçe ayırdı. Cirque du Soleil, Andrea Bocelli ve Maroon 5  Suudi Arabistan’da performans sergileyecek dünya çapında ünlülerden sadece bir kaçı.

Riyad’daki  bir medya konferansında, Kraliyet Genel Eğlence Kuruluşu başkanı Ahmet bin Alekel-Hatib, bu yıl  5.000’den fazla etkinlik planlandıklarını açıkladı.

Yatırım, 2016 yılında  Veliaht Prens Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud tarafından başlatılan Vision 2030 olarak bilinen Suudi Arabistan’daki bir dizi sosyal ve ekonomik reformun bir parçası. Amaç, Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirmek  ve düşen petrol fiyatlarının vurduğu petrol endüstrisine yeniden güveni kazandırmak.

Geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan, Hac  haftasında daha fazla sayıda hacıya ev sahipliği yapmak için Mekke’deki Büyük Camiyi genişletmek için 26 milyar doların üzerinde bir fon sağladığını açıkladıktan sonra değişim ciddi bir şekilde başladı. Ayrıca yakındaki bir otelde 3.500.000.000 dolar harcama planı açıklandı ve 10.000 odayla dünyanın en büyük oteli olacağı belirtildi.

500 milyar dolarlık mega kent

Suudi Arabistan’ın sadece Mekke’ye 80 milyar dolar harcandığı yönünde, ancak Mekke-Medine demiryolu bağlantısı gibi girişimlerin dahil edilmesiyle birlikte, Krallığın 500 milyar dolarlık “mega kenti”  projesiyle dünyanın en iddialı projeleri arasında yer aldı.

NEOM adı verilen proje, New York şehrinin 33 katından daha büyük olan 10.230 km2’lik bir alanı kapsıyor. Suudi Hükümeti ve özel yatırımcılar tarafından finanse edilecek ve ülkeyi Ürdün ve Mısır’a bağlayacak.

Suudi Arabistan, NEOM’da biyoteknoloji firmalarından restoranlara ve sanat müzelerine kadar geniş bir yelpazede farklı şirketlerin bulunduğu evlerin, tamamının yenilenebilir enerji ile güçlendirileceğini ve şehrin ilk aşamasının 2025 yılında tamamlanmasını hedefliyor.

Geçen yıl Riyad’daki Future Investment Initiative konferansında projeyi açıklayan bin Salman, “Burası geleneksel insanlara ya da konvansiyonel şirketlere yönelik değil, bu dünya hayalperestleri için bir yer olacak. Güçlü politik irade ve bir ulusun arzusu. Tüm başarı faktörleri Suudi Arabistan’da büyük bir şey yaratmak için ”

Kadınları toplumda daha aktif bir rol oynamaktan alıkoyan bazı yasaları hafifletme hamleleri  yapıldı ama kadınlar için var olan yerleşik düzen  hala ülkedeki bu olağanüstü değişimle çelişiyor.

Ocak ayında, kadınların ilk kez bir stadyumda bir futbol maçını izlemelerine izin verildi. Haziran ayından itibaren, kadınların yasal olarak Suudi Arabistan’da araba kullanmasına izin verilecek bu ülke için bir ilk.

Ancak bazı reformlara rağmen Suudi Arabistan’da  kadınların hala bir akrabası veya kocasına himayesi altında olması gerekiyor. Ayrıca, Dünya Ekonomik Forumu’nun 144’ünden 141’inci sırsında yer  yer alan 2016 Global Cinsiyet Ayımcılığı Endeksinde de vurgulandığı gibi, ülkenin toplumsal cinsiyet farkını kapatmak için uzun bir yol kat etmesi gerekiyor.

İşte önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan’da konser ve performanslardan sadece bir kaçı:

Andrea Bocelli

Cirque du Soleil

Maroon 5

10 Comments