Teknloji Holokost’an Kurtulanların Hikayelerini Holograma Dönüştürdü

Holokosttan (soykırım) kurtulan Sam Harris, Holokost’tan nasıl kurtulduğunu defalarca anlattı daha önce.

Naziler’in toplama kamplarındaki ve sözlü tarih arşivleri videolarındaki deneyimleri hakkında konuştu. Hatta bir çocuk kitabı bile yazdı.

Ama Los Angeles’ta anlattığı hikayesi bu kez farklıydı.

Yeşil ekranlarla çevrili bir Hollywood stüdyosunda, Harris günde beş veya altı saat boyunca soruları yanıtladı. Her şey bittiğinde, verilen cevap sayısı yaklaşık 2,000  civarındaydı. Teknoloji bu hikayeleri ölümsüzleştirdi ve Sam Harris bir holograma dönüşüyordü.

Her yıl, hayatta kalanlar hikayelerini anlatıyor. Illinois Holokost Müzesi ve Eğitim Merkezi hologramlara yöneliyor, bu “Stand Al” adlı yeni sergilerinin bir parçası.

Müzenin eğitim ve sergi başkan yardımcısı Shoshanna Buchholz-Miller, “Hiçbir şey bir izleyicinin önünde duran bir sağ kalanın ifadesinin yerini alamaz. Bu empatiyi başka hiçbir şekilde göremeyiz hissedemeyiz. bu fırsata sahip olduk, ancak bu fırsatı sonsuza dek sürdürmeyeceğiz ancak hologramlarla bu şansa sahip olduk.”Diyor.

Harris, müzede hologram olarak yaşayacak 13 Holokost mağdurundan biri. Onların hikayeleri Holokost sırasında bir dizi deneyimi yansıtıyor . Naziler Polonya’yı işgal ettiğinde ve iki toplama kampında, Deblin ve Czestochowa’da saklanarak savaş devam ederken, Harris sadece 4 yaşındaydı. Ebeveynleri öldürüldü, savaş 1945’te sona erdiğinde o yetim kaldı. . Amerika’ya geldiğinde 12 yaşındaydı.

Ziyaretçiler sergi alanına girdiklerinde, Harris tiyatro gibi bir odada sahnede beliriyor. Mavi bir gömlek giymiş ve kırmızı bir sandalyede oturuyor. Ziyaretçiler ona  istediklerini sorabiliyor.

“O sahneye oturduğumda gerçek hayat ortaya çıkıyor ve beni bir insan olarak görüyorsanız, söylediklerimin doğru olduğunu inkar edemezsiniz” diyor, Harris.

“Bir soruyu cevaplamak için, her zaman kendimi, cevabın nerede olduğu gibi konumlandırıyorum.  Birisinin asıldığını izlemek gibi.” Diyor. “Gerçekten orada izliyorum ve onu görüyorum ve ben onu anlatacağım. Bu çok acı ve buna kızmaya başlıyorsun. Ama bir amaç için yapıyorsun. Bunu 50 yıldan beri yapıyorsun, 100 yıl sonrada insanlar yüzüne bakabilir, sana bir soru sorabilir ve ben tanrının cevabını veririm. ”

Bu sergide kullanılan” Yeni Boyutlar” olarak adlandırılan teknoloji USC Shoah Vakfı tarafından geliştirildi.

Illinois Holokost Müzesi ve Eğitim Merkezi, hayatta kalanların tanıklıklarını kalıcı olarak sergileyen ilk Kuruluş.

3 Comments