İsrail’de Bilim İnsanları Ağaçtan Meyve Toplayan Robot Geliştirdi

İsrail’de, Negev’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nde araştırmacılar, dış mekanda ve fabrikalarda kullanılabilen, meyve toplama, arama ve kurtarma, vücutta tıbbi prosedürlerin yerine getirilmesi ve diğer birçok alanda kullanılan robotik kol, geliştirdi.

BGU’nun minimal olarak çalıştırılan seri robotu (MASR), her bağlantıyı hareket ettirmek için bir birine bağlı motorlardan oluşan, Yılan robot adı verilen bu yapay zeka. Özellikle kullanılan iki motorda biri yapı boyunca ilerlemek,  diğeri de esnetmesi gereken eklemi döndürmek için kullanılıyor.

BGU’nun makine mühendisliği bölümünde kıdemli öğretim görevlisi ve biyo-esinli ve tıbbi robot laboratuvarı başkanı Dr. David Zarrouk, “İki veya daha fazla bağlantıya sahip herhangi bir seri robota uygulanabilecek bu eşsiz minimalist konfigürasyon, ağırlığı, boyutu ve maliyeti azaltıyor” dedi.

Bir robot manipülatörün, diğer robotlarla mümkün olmayan birkaç aktüatör kullanarak geniş bir hareket yelpazesi elde etmesini sağlıyor. Dr. Zarrouk“ Bu robotun kullanımı çok kolay: Uzay, tarım ve endüstri dahil çeşitli alanlarda kullanılabilecek uygulamalara sahip” diye açıklıyor.

Robot tasarımı, hafifliğinden dolayı alan uygulamaları için ideal, arızalı uyduları düzeltmek ve uydunun ömrünü uzatmak için yerleştirme veya yakıt ikmali için kullanılabiliyor. Zarrouk hatta bu ropotun ağaçtan meyve bile toplayabileceğini söylüyor.

Dr. David Zarrouk,“MASR robotunun yapılandırılmasıyla, yüksek düzeyde  kontrol elde etmek için mevcut robot teknolojilerinin en iyi özelliklerini birleştiriyor. Ayrıca bir dakikadan daha kısa bir süre içinde dört bağlantıyı ekleme veya çıkarma yeteneği, yalıtılmış bölümlerde hızlı onarımları gerçekleştirebiliyor.”

BGU araştırmacıları, hızını arttırmak için robota yeni motorlar eklemeyi deniyorlar ve asgari harekete geçirilmiş konseptlerini yürüyebilen robotlara uygulamanın yollarını araştırıyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi link verilerek, değiştirilmeden başka mecralarda yayınlanabilir.

3 Comments