General Electric’in Hazin Sonu


Hülya Karahan

General Electric (GE) 110 yıldan sonra  ilk kez , Dow Jones’dan ayrılıyor.

S & P Dow Jones Endeksleri Salı günü yaptığı açıklamada, dünya çapında satılan ampuller ve jet motorları üreticisi
General Electric’in bir asırdan sonra Dow Jones‘daki yerini kaybettiğini belirtti.

Bir zamanlar Amerikan iş dünyasında zirvede bulunun, ancak güç merkezlerinin farklı alanlara kaymasıyla, Thomas Edison’un kurucusu olduğu General Electric‘e şimdilerde büyük bir darbe indi.

GE, 1896’da Dow Jones ‘un doğal bir üyesiydi ve 7 Kasım 1907’den bu yana da hiç kesintisiz devam etti.

Dow Jones’dan kopuş, yıllar süren kötü anlaşmaların neden olduğu ciddi bir nakit krizi ile uğraşan GE için büyük bir hüsran olarak nitelendiriliyor.

General Electric‘in  CEO’sunu  görevden aldı, binlerce kişiyi işten çıkardı ve gıpta edilen kar payını yarıya indirdi.

Geçtiğimiz yıl, GE, Dow Jones ‘un en kötü performans gösteren hisse senetleri oldu ve değerinin neredeyse yarısını kaybeti. GE bu yıl% 25 daha değer kaybetti.

Bir GE sözcüsü yaptığı açıklamada, “GE’nin performansını iyileştirmek için yaptığımız  plana odaklandık.” Ancak, bugün yapılan duyuru, bu taahhütleri , daha güçlü, daha basit bir GE oluşturmada odaklanmamız için hiçbir şey yapmadı.” Dedi.

Bir borç dağını ödemek için, GE uzun süredir sahip olduğu bazı değerleri satıyor. Geçtiğimiz ay General Electric, asırlık demiryolu bölümünü satmayı kabul etti. General Electric ayrıca, ayakta kalmaya çalışan ampul bölümü için de müşteri arıyor.

S & P’nin endeks komitesi başkanı David Blitzer yaptığı açıklamada, General Electric gibi sanayi şirketlerinin artık Amerikan ekonomisinde öne çıkmadığını belirtti. Bankalar, sağlık, teknoloji ve tüketici şirketleri bugün daha büyük bir rol oynadığını söyledi.

S & P, GE’nin 26 Haziran’da Walgreens (WBA) tarafından değiştirileceğini söyledi.

Dow Jones’u çalıştıran komite, endeksteki yüksek ve düşük hisse senetleri arasında 1’den 10’a kadar bir oranı tercih ettiği belirtiliyor. Yine de, GE ve Boeing arasındaki fark bugün iki kattan fazla artmış durumda.

General Electric hisseleri Salı günü % 2 daha geriledi.

Thomas Edison’un kurucusu olduğu General Electric (GE), 1993 yılında başlayan  Microsoft Inc.’den Exxon Mobil Corp.’a 2005 yılında geçene kadar kısa süreli kesintilerle en büyük ABD şirketi oldu.

 

35 Comments