Trump: Erdoğan İki Saatte Darbeyi Püskürttü, Türkler – Kürtler Bir Araya Gelirse…

errABD’DE Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı milyarder işadamı Donald Trump, New York Times gazetesine verdiği röportajda Türkiye ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Hukuk meselesinde Türkiye’ye nutuk atma haklarının olmadığını söyleyen Trump, “Ülkemizde olup bitenlere bir baksanıza! Birileri polis memurlarını soğukkanlılıkla vururken, nasıl başkalarına ders verebiliriz ki?” dedi.

“Bazıları (darbe girişiminin) tertip olduğunu söylüyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum” yorumunda bulunan Trump, “Erdoğan iki saatte her şeyi tersine çevirdi. Halk evinden çıktı. Çok etkileyiciydi. DAEŞ’e karşı çok şey yapabilirler” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Partiden adaylığı kesinleşen Donalt Trump, Kürt güçlerinin IŞİD ile mücadelesini hayranlıkla izlediğini söyledi.

New York Times gazetesine konuşan Donalt Trump, ilk kez bir açıklamasında Kürtler’den bahsetti.

Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı, Türkiye’deki Kürt sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin soruya kısaca “görüşmelerle” yanıtını verdi.

Donalt Trump, ABD Başkanı seçilmesi halinde Türkiye’deki Kürt sorununu diyalog ve uzlaşı yoluyla çözülmesi için girişimde bulunacağını ifade etti. Trump, “Türklerle Kürtlerin bir araya gelmesi ve IŞİD’le birlikte mücadele edilmesi çok iyi olurdu.”

Kürt güçlerinin IŞİD ile mücadelesini yakından takip ettiğini de belirten Donalt Trump, “Onları hayranlıkla izliyorum” dedi.

ABD başkanı olması halinde IŞİD ile mücadeleyi genişleteceğini de sözlerine ekleyen Trump,şunları söyledi:

“Vaazlar vermeye hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Kendi ülkemizde olanlara bakın? İnsanlar polisleri soğukkanlılıkla vururken biz başkalarına nasıl ders verebiliriz?”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi düşmanlarını temizlemek için darbe girişiminden faydalanıp faydalanmadığının sorulması üzerine ise Trump, şu yanıtı verdi:

“Dünya, ABD’nin ne kadar kötü durumda olduğunu görürken insan haklarından bahsetmeye başlarsak iyi bir mesaj verebileceğimizi sanmıyorum.”

24 Comments