Trump, Kanada Başbakanı Trudeau’yu Neyle Tehdit Etti?

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada ile yeniden müzakere edilen Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması  (NAFTA)için, “ya adil bir anlaşma olmalı yada hiç bir anlaşma olmayacak” diyerek sert uyarılarda bulundu. ABD ve kanada liderleri çelik ve alüminyum tarifeleriyle ilgili görüş ayrılığına düşmüş düştüler.

Trump, Perşembe akşamı Beyaz Saray tarafındanyayınlanan bir açıklamada, “ABD ticaret konusunda on yıllardır avantaj sağladı.” Dedi. “Bugünler bitti. Daha önce, bu mesaj Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya iletildi: Amerika Birleşik Devletleri adil bir anlaşmayı kabul edecek ya da hiç bir anlaşma olmayacak.”

Trump yönetimi, müteffiklerine çelik ve alüminyum vergileri getirdiğini açıkladıktan sonra, ABD malları için gümrük vergisi tarifelerinde milyarlarca dolar elde etmeyi planlıyor. Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cuma günü ABD’nin Avrupa Birliği, Meksika ve Kanada’dan ulusal güvenlik gerekçesiyle ithalat yapılmasını geçici muafiyetlerinin sona erdirilmesine ilişkin yeni metal düzenlemenin ardından tepki hızla artmıştı.

Nafta’dan ayrılmak, Trump yönetimi tarafından bir başka  tartışmalı konu oldu. ABD, Kanada ve Meksika,  yılda bir trilyon dolardan fazla ticaret yapıyor. Meksika ve Kanada, ABD ihracatının en büyük iki alıcıları.

Trump  Perşembe günü tehdit etti, kanada başbakanı Trudeau’da  iki  güm önce aynı şeyi yaptı. Toronto’daki Bloomberg röportajında, Trudeau, Nafta’yı öldürmenin,  Trump’ın tehdit ettiği gibi mevcut 1994 anlaşmasının, Kanada için kötü bir anlaşmayı dahil olmaktan daha iyi olduğunu söyledi.

 

52 Comments