Trump, OPEC’E Ateş Püskürdü: Petrol Fiyatları Çok Yüksek

ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyerek, OPEC’i suçladı.

2016 yılının başında 30 ABD dolarının altına inen ham petrol, iki kattan fazla arttı ve ABD vatandaşları 2014’ün sonundan bu yana en yüksek benzin fiyatlarıyla karşı karşıya kalmaları bekleniyor.

AAA oto kulübüne göre Çarşamba günü, bir galonun ulusal ortalaması bir yıl öncesine göre yüzde 25 artışla 2.91 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Trump Çarşamba sabahı attığı tweetde, “Petrol fiyatları çok yüksek, OPEC yeniden başladı. İyi değil!” Diye yazdı.

OPEC, Petrol İhraç Eden Ülkelerin Kuruluşu olarak bilniyor. Suudi Arabistan liderliğindeki kartel üyeleri ve Rusya dahil diğer büyük üreticiler, 2014 yılında başlayan ham petrol fiyatlarındaki düşüşü tersine çevirmede önemli rol oynadılar.

Fiyatlar, artan talep ve beklentiler üzerinde, petrol şirketlerinin yeni yatırımlarda keskin bir geri çekilmenin, petrol arzını azaltacağına işaret ediyorlar.

ABD Enerji Bilgi İdaresine göre, ABD petrol üretiminin son on yılda iki kattan fazla arttı.

Son haftalarda petrol fiyatları hafif düştü. Suudi Arabistan daha çok ham petrol pompalamaya başladı. Krallık, mayıs ayında üretimi günde yaklaşık 10 milyon varile çıkardığını bildirdi.

Trump’ın tweet’i, Nisan ayında yazdığı gibi, “yapay olarak çok yüksek” petrol fiyatları için OPEC’i suçluyor ve bu açıklama, Viyana’da gerçekleşmesi beklenen bir OPEC toplantısından bir hafta önce geldi ve tartışmayı etkilemek için tasarlanmış olabilir yorumları yapıldı.

OPEC de Kongre’de incelemeye alındı. Yargı Komitesi, ABD ‘nin antitröst yasasına karşı devlet bağışıklığı kalkanlarını kaldırarak OPEC‘ e tabi olmak üzere Çarşamba günü bir yasa tasarısını onayladı. Komite başkanı Rep. Bob Goodlatte, R-Va. OPEC gibi bir kartelin korunmasını “ABD antitröst yasasıyla alay ediyor, Amerikan ekonomisini tehdit ediyor ve ulusal güvenliğimize zarar verme potansiyeline sahip” dedi.

Columbia Üniversitesi profesörü ve Başkan Barack Obama’nın eski enerji danışmanı Jason Bordoff, “Petrol fiyatları çok yükseldi, fakat biz 4 dolara yakın değiliz” dedi. “Enflasyona göre ayarlanmış, bu fiyatlar son on yılda veya ikide petrol fiyatlarının görüldüğü yerlerle aynı değil.”

Demokratlar daha yüksek benzin fiyatları için Trump’ı suçluyor, bu durumun Kasım ayında yapılacak seçimlerde konut ve Senato’nun kontrolünü belirleyecek olan seçmenlerle rezonansa gireceğini hissediyorlar.

105 Comments