Trump Amazon Savaşı Küçük İşletmelerin Sonu mu?

ABD Başkan Donald Trump, iş dünyasının bir şampiyonu olduğunu, vergileri düşürdüğünü ve Amerika’nın işletmelerine fayda sağladığını iddia ettiği yeni kuralları uygulamaya koyduğunu söyledi. Ancak Amazon’a yönelik son tehditlerine bakılınca söylediklerinin tersine bir politika izliyor Trump.

Amazon , doğrudan tüketicilere sattığı ürünler için satış vergileri toplarken,pazarındaki çoğu üçüncü taraf satıcılar, 1992’de ABD Yüksek Mahkemesi kararının gerektirdiği gibi, yalnızca fiziksel bir varlığa sahip oldukları eyaletlerde vergi alabiliyor.

Perşembe günü, Trump yine Amazon’u yeterince satış vergisi ödememekle suçladı. CNBC’de yer alan habere göre, Trump, Air Force One’da gazetecilere verdiği demeçte, “Oyun alanının herkes için bir seviye olması gerekiyor.” Dedi. Satış vergisi durumunun yakında Yargıtay tarafından inceleneceğini ekledi, “ne olacağını göreceğiz” dedi.

Amazon yaptığı açıklamada, “yapılan saldırı, esnafa saldırıdır. Yıllık milyarlarca kayıp bir çok kişiyi öfkelendirdi.”

Amazon şimdi, Massachusetts ve Rhode Island’daki yeni eyalet yasaları uyarınca satıcıların bilgilerini yerel vergi makamları ile paylaşıyor ve devletin sonradan gelecek üçüncü taraf, satış vergisi işletme sahiplerinin korkularını artırıyor.

Bu ay, Yüksek Mahkeme, Güney Dakota’da 1992 kararının e-ticaret döneminde modası geçmiş olduğunu iddia eden yetkililerden argümanları dinlemesi planlanıyor.

Güney Dakota kazanırsa, perakendecinin, fiziksel bir mevcudiyetine bakılmaksızın satış vergisi tahsil etmesi gerekecek ve bu, Amazon’da ürün satan küçük işletmeler için bir kabus olabilir.

Online işletmeler için bir satış vergisi uyumluluk yazılımı olan TaxJar‘daki içerik sorumlusu Jennifer Dunn, Yahoo Finance’e verdiği demeçte. “Aslında PiperJaffray’daki analistler, 1992 kuralının tersine dönüp dönmediğini söylerlerse, bu, Amazon’a bir iyilik yapmak olabilir.

Devlet vergileri toplarsa, Amazon‘da üçüncü taraf satıcılar, tüketicileri doğrudan Amazon tarafından satılanürünleri s almaya yönlendirebilecek ürün fiyatlarını artırmalıdır. Üçüncü taraf satıcılar için eyalet ve ilçeye göre değişen vergi kodları ve dosyalama gerekliliklerini belirlemek son derece zor. Küçük bir işletme için, büyük bir idari zorluk, bu yüzden birçoğu satış vergisi almamayı tercih ediyor.” Dedi.

 

1 Comment