Füze Üreten Şirketin Hisse Senetleri Tavan Yaptı

Hülya Karahan

Çin’de Bazı dev firmaların  hisse senetleri Çarşamba sabahı, iki yılın gün içinde en düşük seviyelerine geriledi. Ancak Füze savunma sistemleri üreticisi olan Xian Tian He Savunma Teknolojisi, 12.13 yuan’la yüzde 2,5 kazandı.

ABD Başkanı Trump, 200 milyar dolarlık Çin malları için gümrük vergisi uygulamakla tehdit ettikten sonra, küresel hisse senetleri, Salı günü sert bir şekilde etkilendi. Çin’den ABD’ye karşı kapsamlı önlemler almaktan başka bir seçeneği olmayacağını söyleyen Pekin’den de yanıt geldi.

Hisse senetlerindeki  düşüş, merkez bankası yöneticisinin halkın Çin’in büyüme hikâyesini destekleyen temellere olan güvenini kaybetmemesi yönündeki çağrısına rağmen geldi.

Şangay Kompozit Endeksi, 27 Haziran 2016’dan bu yana en kötü gün içi seviyesi olan 2,872,16’ya kadar geriledi.

Salı günü yüzde 3,8’lik bir düşüşün ardından kayıpları artırdı. Son dört seans için endeks yüzde 6 oranındaydı.

Salı günü yapılan panik satışları, Halk Bankası Çin Yöneticisi Yi Gang’ın ülkedeki yatırımcılara “güvenini yitirmemesi” yönünde çağrıda bulunduktan sonra bile devam etti.

Çin’in devasa hisse senedi satımı, 3.000 markını ihlal etmek için gösterge endeksini aşağıya itiyor

Yi Gang, Salı günü devlete ait Xinhua Haber Ajansı  ile özel bir röportajda “Pazar dalgalanmasının  temel olarak duygulardan etkilendiğini söyledi.

“Çin’in hala iyi ekonomik temelleri ve esnek büyümesi var” dedi. “Yuan, bu yıl ABD doları karşısında değer kazanan birkaç para biriminden biri.” Dedi.

Yine de Yi, PBOC’un “potansiyel harici şoklara” hazırlanacağını ve “sistemik finansal riskleri ortadan kaldırdığını” belirtti.

Yi Gang yatırımcıları“sakin ve rasyonel düşünmeye” çağırdı.

Bireysel yatırımcılar, A-hisse piyasasında toplam havuzun% 90’ını oluşturuyor.

Ancak analistler farklı görüşlere sahip.

ABD’li senatörlerin ABD’li tedarikçiler ile iş yapmaktan vazgeçmesi için oy verdikten sonra, Çarşamba günü Çin’in Telekom devi  ZTE’nin hisselerinin üst üste beşinci günde günlük yüzde 10’luk sınırın altına düşmesiyle birlikte kayıplar yaşadı.

Bir patlayıcı üreticisi olan Jiangxi Xinyu Guoke Technology, yüzde 10 ile 42.02 yuan arasında sınırlandırıldı. Uçak bileşenlerini yapan Xian ChenXi Havacılık Teknolojisi, yüzde 5,3’ten 26,50 yuan’ya sıçradı. Füze savunma sistemleri üreticisi olan Xian Tian He Savunma Teknolojisi, yüzde 12.13 yuan’a yüzde 2,5 kazandı.

Hong Kong’da, Hang Seng Endeksi, küçük kazançlar ve zararlar arasında sallandı ve endekse göre yüzde 5,3’lük bir düşüşe neden olan dört günlük bir satış sonrasında duraklama yaptı.

Orta oturum kapanışıyla endeks yüzde 0,4 artarak 29,588,40 oldu. Hong Kong’da listelenen Çin şirketlerinin performansını izleyen Hang Seng China Enterprises Index, yüzde 0,1’lik düşüşle 11,484,73 seviyesine geriledi.

ABD’li domuz eti üreticisi Smithfield Foods’ın sahibi Çinli bir et işlemcisi olan WH Group, mavi çip hisse senetleri arasında  en kötü performans gösteren ve% 2.3 düşüşle 6.49 HK dolar seviyesine ulaştı.

ZTE’nin hisseleri yüzde 16’ya 11.38 HK dolar seviyesine yükseldi. Yine de, hisse nisan ayı ortasından bu yana yüzde 60 oranında bir düşüş yaşadı.

Değişim bilgileri eski Başkan Li Ka-shing’in geçtiğimiz Perşembe’den bu yana şirketin hisselerini üç düz seansa satın almak için 584 milyon HK harcadığını göstermesinin ardından CK Asset Holdings, yüzde 1,1’lik bir artışla 64,85 dolara  yükseldi ve bu oranın% 31.82’den yüzde 32.06’ya yükseltti. .

Japonya’nın Nikkei Average’ı yüzde 0,4’lük bir artışla 22.364.01 seviyesinde gerçekleşti. Avustralya’nın S & P / ASX 200’ü yüzde 1’lik bir artışla 6,163,30’a yükseldi. Güney Kore’nın Kospi’si yüzde 1,1’lik bir artışla 2,365,64’e ulaştı.

ABD hisse senetleri Salı günü battı. Mavi-çark göstergesi – Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 15 düştü,ve bu en büyük kayıpları işaret etti. Endeks, tüm  2018 kazanımlarını sildi.

392 Comments