“Türkiye ile Rusya Türk Akımı ve Gazprom Konusunda Anlaşmaya Vardı”

Rusya enerji devi Gazprom ve  Turkiye, Rus gazını Avrupalı tüketicilere ulaştıracak. Türk Akımın karaya dayalı kısmının inşası konusunda bir anlaşmaya varıldı.

Taraflar, doğalgaz fiyatının üzerinde bir anlaşmazlık nedeniyle, ara verilen görüşmelerin ardından yeniden masaya oturdu ve  inşaatın yapılmasına izin veren bir protokol imzaladılar. Rus şirketinden yapılan açıklamada, Gazprom, BOTAŞ’ın çalışma şartlarının detaylandıran bir anlaşmaya vardığını belirtti. Anlaşmanın “projenin uygulanması için pratik adımlara geçilmesine izin verdiğini” kaydetti.

Proje TurkAkim Gaz Taşima A.Ş. adında bir ortak girişim tarafından gerçekleştirilecek. Gazprom,  BOTAŞ‘la eşit paylara sahip olacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015-2016 döneminde Gazprom ve BOTAŞ‘ın uzun süredir devam eden bir ithalat anlaşması olduğunu belirtti. Türkiye, 2014 yılında Türk Akım boru hattının inşası için hükümetler arası anlaşmanın bir parçası olarak, ulaşılan yüzde 10,25’lik bir indirim talep etti ancak anlaşma imzalanmadı. BOTAŞ, 2016 yılında uluslararası tahkim davası açmış ve indirim talebinde bulunmuştur.

Erdoğan,  Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “2015-2016 döneminde doğalgaz fiyatında% 10.25’lik bir düşüş konusunda anlaştık. İndirimimizi aldık. Seçimden önce yaklaşık 1 milyar dolar değerinde hak sahibiyiz. Dedi.

Rusya ve Türkiye, Ekim 2016’da iki bölümden oluşan proje hakkında resmi olarak anlaştılar. İlk , Türk tüketicilerine doğal gaz verilecek, ikincisi ise Güney ve Güney-Batı Avrupa ülkelerine ulaştırılacak. Avrupa ayağının, Rusya’nın Ukrayna üzerinden transit geçişine olan bağımlılığını azaltması bekleniyor. Hatların her biri yılda maksimum 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip.

Gazprom, Nisan ayında Türk Akımının ilk hattının derin su bölümünün yapımını tamamladı. İlk Rus gazı, Aralık ayının 2019’una kadar Türk Akımının her iki boru  hattından da akmaya başlayabileceği belirtiliyor.

26 Comments