Almanya ve Fransa’nın Vize İçin Fren Girişimine AB Komisyonu’ndan Ret

mmmTürkiye’ye vize muafiyeti sağlanması ile ilgili tartışmalar alevleniyor. AB Komisyonu, olası kitlesel seyahatlere karşı acil durum mekanizmasının sertleştirilmesine karşı çıktı.

AB Komisyonu, Almanya ve Fransa’nın vize muafiyeti olan ülkelerden olası kitlesel seyahatlere karşı için oluşturulan acil durum mekanizmasının sertleştirilmesi önerisine karşı çıktı. Brüksel’deki AB Komisyonu sözcüsü, 2014’den beri acil durumlarda vize serbestisinin kaldırılmasını öngören bir düzenlemenin zaten var olduğunu vurguladı. Komisyon sözcüsü, “AB Komisyonu şu anda var olan askı mekanizması üzerinde yeniden çalışma önerisini ele alma niyetinde değil” diye konuştu.
AB Komisyonu’nun Türk ve Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması ile ilgili görüşünü ise yakında açıklaması bekleniyor. Ancak bu konuda AB ülkeleri arasında görüş ayrılıkları mevcut. Bazı AB ülkeleri, vizelerin kaldırılmasının ardından Balkan ülkelerinden Almanya’ya artan yasadışı seyahatlere işaret ederek Türkiye ve Ukrayna’dan da yasadışı girişlerin artabileceğini gündeme getiriyor.
Ancak sadece AB Komisyonu’nun kararı vize muafiyeti için yeterli değil. Her iki ülke vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmasını AB ülkelerinin yanı sıra AB Parlamentosu’nun da onaylaması gerekiyor.

196 Comments