“Türkiye’ye Yönelik Operasyon Yok”

86927-marie-harfMerkezi Washington’daki Freedom House-Özgürlük Evi adlı örgüt, geçen haftaki raporunda Türkiye’yi “özgür olmayan ülkeler” kategorisine düşürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, bu konuyu ciddi bir şekilde izlemeye aldıklarını, raporun içindeki bazı tavsiye ve yorumlara katıldıklarını bildirdi.

Marie Harf, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Türkiye’ye yönelik operasyon” olup olmadığı yönünde bir gazetecinin sorusuna, “Kesinlikle yok. Hiçbir dönem olamadı. İnsanların Türkiye’ye bakışını değiştirebilecek şey, YouTube ve Twitter yasaklarını kaldırması olur” diye konuştu. Harf, Twitter ve YouTube yasaklarının, Türkiye’de şu anda ifade özgürlüğünün iyi durumda olmadığı kanısını yerleştirdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçen hafta Freedom House’un raporuyla ilgili sorulara, raporun “kulaktan dolma bilgilere dayandığı” yanıtını vermiş ve  Türkiye’nin “o raporda zikredilen ülkelerle birlikte anılabilecek bir ülke” olmadığını söylemişti. Türkiye’nin özgür bir ülke olduğunu savunan Davutoğlu, “Freedom House’ın Türkiye’yi yerleştirdiği kategori hem gerçek bilgilere dayanmıyor hem de Türkiye’deki basın özgürlüğü ortamıyla da örtüşmeyen bir algı operasyonuna işaret ediyor” diye konuşmuştu.

 

5 Comments