Üç Parmak İşareti Yapan Gözaltına Alınacak!

uuccccTayland’da geçen ay yönetime el koyan askeri rejim, direnişin sembolü olarak yapılan  Açlık Oyunları filmindeki üç parmak işaretini yapan herkesin gözaltına alınacağını açıkladı.

Gözaltı kararını Askeri darbe rejiminin sözcüsü Albay Weerachon Sukhondhapatipak duyurdu. Devrik hükümet yanlılarının darbe yönetimine karşı tepkilerini sessizce gösterme yolu olarak seçtiği işareti yapmak, artık Tayland sınırlarında yasak. Albay Sukhondhapatipak, cunta rejiminin darbe karşıtlarını izlediklerini belirttiği açıklamasında, “Hareketin filmden alıntılandığını biliyoruz ve artık yönetime karşı direnişi sembol ettiğini de. Bir kişi üç parmağını havaya kaldırırsa onu hemen gözaltına almayacağız. Ama beş kişiden fazla bir grupta siyasi amaçla kullanılıyorsa derhal müdahale edeceğiz. Eğer devam ederlerse de gözaltı uygulamak zorunda kalacağız” diye konuştu.

Darbe karşıtı Taylandlı bir Facebook kullancısı, hesabında “Üç parmağı havaya kaldırmak, temel siyasi hakları talep anlamında bir sembol” diyerek, herkesi halka açık ve güvenlik gücünün olmadığı ‘güvenli’ yerlerde, yerel saatle 09:00, 13:00 ve 17:00’de olmak üzere günde üç kez üç parmak hareketi yapmaya davet etti.

1 Comment