Ünlü Oyuncu mu Yakalattı?

0d6e9720-8fa7-4442-b343-b007a11f5929-mediumMeksikalı ‘Bücür’ lakaplı ünlü uyuşturucu baronu Guzman’ın yakalanmasında, ABD’li aktör Sean Penn’in Rolling Stone dergisi için yaptığı röportajın payı olduğu ileri sürülüyor. Meksikalı yetkililer de röportaj için 7 ay uğraşan Penn’in sonunda Guzman’ı ikna ettiğini ve bu görüşme trafiğini izlemelerinin kendilerine yol gösterdiğini açıkladı.

 
Meksikalı ünlü uyuşturucu baronu Joaquin ‘El Chapo’ (Bücür) Guzman’ın, ABD’li aktör Sean Penn’e verdiği gizli röportaj sayesinde yakalandığı iddia edildi. Meksikalı yetkililer, hayat hikayesinin bir filme konu olması için yapımcı ve oyuncularla bağlantı kurmak isteyen Guzman’ın, Rolling Stone dergisinde yayımlanmak üzere Penn ile gizlice yaptığı röportajın kendilerine yol gösterdiğini açıkladı.

Guzman’ın yakalanmasının ardından; Rolling Stone dergisi dün, ünlü uyuşturucu baronunun Penn ile yaptığı röportajı yayımladı. Dergideki haberde, Guzman’ın güveninin kazanılması için aylarca süren gizli temaslar gerçekleştirildiği; bunun neticesinde de ikilinin yedi saatlik bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Dergide Guzman ile Oscar’lı aktör Penn’in 2 Ekim’de çekildiği ifade edilen bir fotoğrafı da yayımlandı.

Reuters’a konuşan bir Meksikalı hükümet kaynağı, Penn ve Castillo hakkında kara para aklama suçundan soruşturma başlatılmasının gündemde olduğunu söyledi.

 
Penn’in Guzman ile görüşeceğinden haberdar olan Meksikalı yetkililerin, bu bilgiye nasıl ulaştığı ise bilinmiyor. Amerikan istihbaratının, ABD’nin uyuşturucuyla savaş politikalarını uzun süredir eleştiren ve sıkı bir aktivist olarak tanınan Penn’in telefonlarını dinleyerek elde ettiği bilgileri Meksika ile paylaşmış olabileceği yorumları yapılıyor.

Meksika, ABD’ye büyük miktarlarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri olan Guzman’ı bu ülkeye teslim edecek. ABD, Guzman’ın yakalanması için bilgi verenlere 5 milyon dolarlık ödül vadetmişti.

1 Comment