Ünlü Tablo Suriye’ye Uyarlandı: Obama Eşek, Putin Öküz, Esad Yılan…

Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablo bir sosyal medya kullanıcı tarafından üzerinde oynanarak Suriye’ye uyarlandı.

 

Tabloya dünya liderleri dahil edildi. ABD Başkanı Obama Eşek, Rusya Devlet Başkanı Putin kocaman boynuzları olan bir öküz, Suriye Devlet Başkanı Esad ise yılan şeklinde yer almış. Guernica’nın bu versiyonu kısa sürede binlerce kişi tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

e3b79a90-83dc-4525-b82a-ae97bec406d2-large

İspanyol hükümeti, Paris’teki 1937 Dünya Fuarı kapsamındaki Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinin İspanya’ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, Pablo Picasso’ya büyük bir duvar resmi sipariş etti.

O sırada gerçekleşen hava saldırısından etkilenen Picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde bu duvar resmini tamamladı. Saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı. Tablo ufak bir dünya turu kapsamında çeşitli ülkelerde sergilendi ve beğeni topladı.

Guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.

 

 

13 Comments