Dış Piyasalarda Nisan Ayında Hangi Teknoloji Hisseleri Alınır

Zeynep Aslan 

istanbulpostcomtr@gmail.com

ABD ve Çin ile baş gösteren ticaret savaşının ardından piyasalar iniş, çıkışlar yaşadı. Ürkek yatırımcılara, uzmanlar önerileriyle yol gösteriyor. Paralarını yastık altına saklamak yerine kaliteli şirketlerin hisselerini ucuz fiyatlarla satın almalarını öneriyor.

Motley Fool’danışmanlık şirketinin üç üst düzey yatırımcısı, teknoloji sektöründe en zorlayıcı fırsatları sağladıklarına inandıkları şirketleri öneriyor. Amazon.com (NASDAQ: AMZN), Arista Networks (NYSE: ANET) ve Netflix (NASDAQ: NFLX)  Uzmanlar özellikle bu üç şirket için ikna edici argümanlar sunuyor.

Başkan Trum Twitter’dan Amazon’u hedef aldı. Dev şirketi vergi kaçırmak, ABD Postasını kötüye kullanmak ve Amazon CEO’su Jeff Bezos’u sahibi olduğu Washington Post’da manipüle yapmakla suçladı. Başkan Trump Amazon’nu twitter’i kullananarak adata devirmek istedi. Sonuç olarak, Amazon stoğu Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden% 16’ya kadar düştü, ancak bu hikayenin daha önce ortaya çıktığını gördük ve Amazon hisseleri her zaman toparlanmayı başardı.

Trump’ın son söyledikleri, daha önce yaptığı argümanların tekrarı gibi. Geçtiğimiz Aralık ayının sonunda Amazon’un postaneden yararlandığıyla ilgili tweet attı ve şirketin, Amerika’daki tuğla ve harç perakendecileriyle haksız rekabet ederek zarar verdiğini savundu. Hisse senedi genellikle patlamaya tepki olarak satıyor, ancak sonra kurtarıyor.

Danny Vena’ya göre Netflix, % 12 indirim ile satış yapan bir şirket. Netflix hisselerini yeni zirvelere taşıyor olan büyüme hikayesi sağlam bir şekilde yerinde duruyor.

Video Reklamcılık Bürosu tarafından hazırlanan bir rapora göre,  filmlerini izleyen ABD’li hane sayısı, beş yılda üç katına çıktı.

Hizmetini dünyada iki yıl önce başlatmış olduğunu hatırlamakta da yarar var. O zamandan beri, dünya çapındaki aboneleri hızlı fırladı, 2017 sonuna kadar 63 milyona ulaşmayı başardı.  Hedefi dünyada 400 milyon ila 450 milyonluk bir aboneye sahip olmak. Yurt içi aboneler 90 milyona kadar büyüyebilir.

Steve Symington is  (Arista Networks)’u değerlendirdi: Arista Networks şubat ayı ortasında dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığında, raporunda sevinilecek bir şey görünmüyordu. Gelir, yıllık yaklaşık% 43 artışla 467,9 milyon dolara yükseldi – bu rakamın en yüksek seviyesinin çok üzerinde  ve hisse başına 1,71 dolarlık düzeltmeler, çoğu yatırımcının beklediği 1,41 dolarlık parayı yitirdi. Arista’nun CEO’su Jayshree Ullal, yazılım odaklı bulut ağ mimarisinin geleneksel donanım tabanlı ağ altyapılarını aksatırken “ana akım kabul” nün tadını çıkarmaya başlamasıyla birlikte şirket için 2017’de bir “devrilme noktası” da deniliyor dedi.

Bununla birlikte, yönetim 2018’de her geçen çeyrekte gittikçe artan “zorlu karşılaştırmalar” a karşı yavaşlayan büyüme konusunda uyardıktan sonra, ertesi gün% 18’den fazla düşüş gösterdi. Ama pazarın cezasının Arista Networks’ün olduğunu düşünmüyorum.

Ne de olsa, Arista son dönemlerde umut verici ve aşırı teslim etme alışkanlığı kazandı. Ve o zaman bile, büyük bir sürpriz olmamalıydı çünkü Arista, daha önceki rehberliğini 2018 gelir artışını “daha ​​tipik” bir orta% 20 oranına kadar ılımlı hale getirmek için tekrarladı. Wall Street’de  yüksek% 20 oranında büyüme gösterdi.

Bununla birlikte, Arista’nın birkaç hafta içinde zararlarını telafi ettiği ortaya çıktı. Ancak Arista, son günlerde teknoloji stoklarındaki düşüşle birlikte yine aşağı doğru bir eğilim gösterdi. Bu ikinci geri çekilmeden yararlanmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar için ,bence bu hisse senedini satın almak için harika bir fırsat.

22 Comments