Vatikan Neden Silikon Vadisi’ne “Kur” Yapıyor?

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr.com

Katolik Kilisesi’nin, özgür düşünüyor diye, kendisini sapkınla suçlu bulması üzerine 1600 yılında yakılan Giordano Bruno’nun bir heykeli  Vatikan’da açıldı. Dünyanın değişik yerlerinden gençler, Vatikan tarafından düzenlenen “Hackathon” için toplandı.

Papa Francis onları kutsadı. Google ve Microsoft destekledi. Üç gün süren etkinlik, dünya çapında 60 üniversiteden gelen 120 farklı inançtan öğrenciyi ağırladı. Hackathon, papayı ilgilendiren konulara cevap vermek için yeni yollar yaratma fırsatı oldu. Göçmenlerin ve mültecilerin rehabilitasyonu, sosyal konular ve dinler arası diyalog. Vatikan için  aynı zamanda öğrenciler ve Silikon Vadisi’ne, “eski bir kilisede bile yenilik için bir yer var” konusunda mesaj göndermenin bir yolu oldu adeta.

Washington DC’deki Georgetown Üniversitesi‘nde fen bilimleri okuyan 20 yaşındaki Episkopalyan Jake Glass, “Vatikan’ın bu cephede inisiyatif alması ilginçtir. Şu anda açıkça farklı ve benzersiz bir şey yapmak için çaba sarf ediyorlar.” dedi.

Hackathon, Vatikan‘ın teknoloji sektörüne ulaşmasının en son örneğiydi. Papa Francis’e göre, Katolik Kilisesi yıllarca Silikon Vadisi’ne gitti ve bu günlerde, Silikon Vadisi sağa direksiyon kırıyor adeta. Hem rahipler hem de girişimciler, iki alem arasında, birbirlerinden farklı olmasına rağmen, karşılıklı olarak faydalı olabilecek bir ilişki olduğunu söylüyorlar. Bir dünyanın diğerine yardımcı olabileceği konusunda bir imaj var. Yine de her birinin, diğeriyle bazı durumlarda doğrudan çatışan farklı temel değerleri var.

Kilise, yüzyıllar boyunca teknolojiyle olan kararsız ilişkisini yeniden tanımlamak için çabaladı. Bazı durumlarda, Giordano Bruno gibi bilim adamlarına ve daha da ünlüsü Galileo Galilei’ye zulmettiler. Bu güne kadar, kontrasepsiyon, kürtaj ya da nükleer silahlar konusunda olsun, insan hayatını engelleyici olarak algıladığı teknolojilere karşı çıktı. Fakat Kilise’nin, bilim ve teknolojiyi olumlu uçlar olarak görmesinin uzun bir geçmişi var. Sadece bir örnek vermek gerekirse, 13. yüzyılda, Katolik filozof Ramon Llull insanlara Tanrı’yı ​​öğretme arayışının bir parçası olarak kombinatoryal mantık ve hesaplama teorisini geliştirdi. “Ora et labora” sloganını izleyerek, bazı Ortaçağ manastırları, bilinen ilk gel-git su çarkını, darbeli delinmiş kuyuları ve diğer buluşları üreten mühendislik inovasyon merkezleri haline geldi.  Metalurji, değirmenler ve müzik notasından saatlerin ve matbaa basımının geniş çaplı kabulüne kadar, Katolik Kilisesi’nin aslında Orta Çağın Silikon Vadisi olduğunu iddia ettiği noktada yenilikçiler olarak biliniyordu.

Santa Clara Üniversitesi’nde teknoloji etiği üzerine odaklanan bir Katolik profesör olan Brian Green, “Kilise, geçmişte teknolojiye karşı çok olumlu yaklaştı” dedi. “Ama insanlar daha güçlü hale geldikçe, Kilise, daha fazla şeylere hayır demesi gerektiğini hissettirdi. Bu, kurumun teknolojik olarak geriye dönük olduğu izlenimini veriyor. Bu görüntü Vatikan’ın ilgisine bir tehdit oluşturuyordu. Green, “Bugünlerde teknoloji ile ne yapacağını bilemeyen herhangi bir grup büyük bir sıkıntı içinde” dedi. “Kilise bunu verimli bir şekilde ele alamazsa, geride kalacak. Bu yüzden, teknolojik açıdan iyimser yaklaşarak kendi tarihini yeniden diriltmesi gerekiyor. ”

Hıristiyanların ve mültecilerin insani gelişmesini teşvik etmek için yeni bir Vatikan bölümüne bağlı Cizvit rahip ve müsteşar olan Michael Czerny, Papa Francis‘in, Kilisenin Silikon Vadisi‘ndeki imaj problemini düzeltmeye başladığını söyledi. Czerny, “Teknolojinin sahipleri veya kontrolörleri genellikle Kilise’yi fark etmez” dedi.  Papa, Ocak 2016’da Vatikan’da Google’ın ana şirketi Alfabe’nin yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’le tanıştığında küresel başlıkların altını çizdi.O yıldan sonra Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile tanıştı. Ardından, Aralık 2017’de, Vatikan, iklim değişikliğine değinmeye çalışan girişimler arasında teknoloji rekabeti için hizmet verdi. 81 yaşındaki Papa , bir bilgisayarı nasıl kullanacağını bilmediğini itiraf etti, ancak sosyal medyayı benimsedi ve 40 milyonu aşkın Twitter takipçisine ulaştı. Geleceğin yeniden şekillendirilmesi için teknolojinin potansiyeli hakkında konuştu, ama aynı zamanda, çoğu zaman  insan refahı pahasına gelen teknolojik ilerlemenin riskine de değindi.

Papa geçen yıl bir TED Konuşmasında.“Bilimsel ve teknolojik inovasyonun büyümesi daha eşitlikçi ve sosyal yararı olsa ne kadar harika olurdu. Uzaktaki gezegenleri keşfettiğimizde, etrafımızda dolaşan erkek ve kız kardeşlerin ihtiyaçlarını yeniden keşfetmek için ne kadar güzel olurdu, ”dedi .

Michael Czerny, bu sürtünme noktasında, “İlk Vatikan hackathon’un, Kilise’nin ve yüksek teknolojinin buluşabileceği platformu artırmak için büyük bir fırsat olduğunu” söylerken, sadece işbirliği yapmak için değil, aynı zamanda da karşılıklı olarak eleştirmek için. ”Yakınlarda, Kaliforniya’daki Harvey Mudd College’a katılan 19 yaşındaki bir Japon öğrenci olan Moe Sunami, öğretmenlerin engelli öğrencileri desteklemelerine yardımcı olacak bir web sitesi tasarlıyordu. “Bence, kâr için zorunlu olmayan, ancak sosyal yarar için olan şeyleri yapmaya odaklanmanın, bu etkinlik hakkında kesinlikle harika olan şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Fakat eğer Kilise teknolojik ilerlemeyi sadece Katolik bir ahlak ya da sosyal iyilik bakış açısıyla destekleyecekse, bu da Silikon Vadisi’nin kar amaçlı girişimcilerinden bazılarını engelleyemez mi? Green, “Bu iki görüş arasında kesinlikle bir gerilim var” dedi. “Kapitalizm aslında insanlara yardım ettiği sürece, Katolik Kilisesi kapitalizmle arası gayet iyi. Fakat kapitalizm açıkça insanlara her zaman yardımcı olmaz.”

Silikon Vadisi, sosyal faydaya ek olarak finansal fayda sağlamayı amaçlayan etki yatırımcıları ve diğer girişimcilerin payına sahip. Ancak Green, Donald Trump’ın Kasım 2016’da ABD başkanlığını kazandıktan sonra, bazı teknoloji devlerinin de etikleri daha ciddiye aldığını söyledi. “Seçimden bu yana Silikon Vadisi’nde çok fazla ruh arama yapıldı” dedi. Hem Twitter hem de Facebook, sahte haber kampanyalarından kullanıcı verilerinin kötüye kullanılmasına kadar, platformlarının sahip oldukları sosyal zararlarla bu ay halka net bir  şekilde açıklandı.

Bu yazı çeşitli kaynaklardan derleme yapılarak hazırlanmıştır…

23 Comments