Viyana’da Suriye Görüşmelerinde Kriz Arabistan İran’a Türkiye Mısır’a Karşı Çıktı

lllllRusya, ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye dışişleri bakanları bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelerek Suriye’deki son durumu değerlendirdi.

 
Toplantı sonrasında açıklama yapan Suudi arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Cübeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkedeki geçiş sürecinde nasıl bir rol oynayacağına dair bir fikir birliği sağlanamadığını, dört ülkenin istişarelere devam kararı aldıklarını belirtti.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de en erken gelecek haftaya cuma olmak üzere, daha kapsamlı bir zive için tekrar buluşma konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu. Görüşmeyi ‘yapıcı’ olarak niteleyen Kerry, ‘dinamikleri değiştirme potansiyeli bulunan fikirlerin tartışıldığını’ söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmenin “başlangıç” olduğunu söyledi. Dörtlü zirvenin yanı sıra Ürdünlü mevkidaşı Nasır Cudeh ile bir araya gelen Lavrov, Ürdün’le Suriye’ye yönelik özel bir çalışma mekanizması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Lavrov, Rus ve Ürdün ordularının Suriye’deki eylemlerini Amman’daki özel bir çalışma mekanizması üzerinden koordine edeceklerini söyledi. Lavrov, diğer ülkeleri de bu mekanizmaya katılmaya çağırdı. Ürdün, ABD’nin öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon çerçevesinde hava operasyonlarına katılıyor.

İran anlaşmazlığı

Lavrov; İran, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın da görüşmelere katılması gerektiğini belirtmişti. Rus Bakan, özellikle İran’ın katılmadığı görüşmelerin anlamsız olacağını vurgulamıştı. Esad‘ın müttefiki İran, Suudi Arabistan’ın muhalefeti yüzünden Viyana’daki toplantıya davet edilmedi.

Kerry ise İran konusunda, “Belki İran ile konuşacağımız zaman gelecek ancak şu an bu noktada değiliz” dedi.
Öte yandan , Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun toplantıdan sonra Lavrov’la yaptığı yarım saatlik görüşmede Türkiye’nin Mısır’la aynı masaya oturmasının zorluklarına dikkat çekti. Mısır’da Mursi yönetiminin askeri darbe ile devrilmesinden sonra Ankara, darbeci Sisi yönetimini sert ifadelerle eleştirerek ilişkileri en alt düzeye indirmişti.

2 Comments