ABD Türkiye’nin Önerdiği “güvenli Bölge”yi Yeniden Tartışıyor

Stacy Adams

hhhABD’de yayımlanan New York Times gazetesi, ABD yönetiminin Türkiye’nin önerdiği ve ABD Başkanı Barack Obama’nın reddettiği ‘güvenli bölge’ kurulması planını yeniden tartıştığını yazdı.

Milliyet gazetesinin haberine göre Pazartesi günü Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Ashton Carter’ın da katıldığı toplantıda, güvenli bölge uygulanması için seçenekler masaya yatırıldı. Toplantıda, Suriye’nin Türkiye ve Ürdün sınırında güvenli bölge kurulması planı tartışıldı.

Türkiye ve Ürdün’ün geniş bir kara ordusu göndererek bu alandaki güvenliği sağlaması, ABD’nin ise Suriye’deki hava kuvvetleri faaliyetlerini artırması gibi öneriler de değerlendirildi. Kerry’nin de Suriyeli sivilleri hava kuvvetleri gücünü kullanarak kalkan altına almayıı savunduğu belirtildi. Kurulacak güvenli bölgelerin bazılarının sadece insani yardım için, bazılarının ise ABD’nin desteklediği muhalif güçlere destek için inşa edilmesi fikri de masaya yatırıldı. Savunma Bakanlığı’nın güvenli bölge kurulması durumunda Suriye’de görevli ABD hava kuvvetlerine bağlı personel ve uçak sayısının önemli oranda artırılması gerektiği yönünde bir sunum yaptığı belirtildi.

Gazete, Beyaz Saray’ın bu öneriye şüpheyle bakmasına karşın, Avrupa’daki mülteci krizi ve Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesinin ardından Obama’nın daha etkili adımlar atmaya mecbur kaldığını aktarıyor.

4 Comments

 • Login Area Reply

  30 January 2021 at 08:19

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-turkiyenin-onerdigi-guvenli-bolgeyi-yeniden-tartisiyor/ […]

 • Industrielle Dampfkessel für ganz Deutschland Reply

  09 March 2021 at 12:30

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-turkiyenin-onerdigi-guvenli-bolgeyi-yeniden-tartisiyor/ […]

 • sex education season 3 Reply

  31 March 2021 at 12:07

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-turkiyenin-onerdigi-guvenli-bolgeyi-yeniden-tartisiyor/ […]

 • sex-toys-free-samples Reply

  01 April 2021 at 03:17

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-turkiyenin-onerdigi-guvenli-bolgeyi-yeniden-tartisiyor/ […]

Leave a Comment