Yolcu Uçağı Bomba İle Düşürüldü

ttttRusya’nın iç istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Bortnikov ekim ayında Sina Yarımadası’nda yere çakılan Rus yolcu uçağının, terörist saldırı sonucunda düşürüldüğünü açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de kazayı ‘en kanlı suçlardan biri’ olarak niteledi.

 
FSB Direktörü Bortnikov, Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı toplantı sırasında Şarm El Şeyh — St.Petersburg seferini yaptığı sırada düşen Rus yolcu uçağı hakkında açıklamalar yaptı.

 
Yolcuların kişisel eşyaları ve uçağın parçaları üzerinde yapılan incelemelerin ardından uçağın bomba ile düşürüldüğü sonucuna vardıklarını belirten Bortnikov, ”Bunun bir terör saldırısı olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Bortnikov, “Uçuş sırasında 1.5 kilogram TNT gücünde ev yapımı bir bomba patlatıldı. Bunun sonucunda uçak havada parçalandı. Uçak enkazının geniş bir alana yayılmasına da bu neden oldu” açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise saldırıyı ‘en kanlı suçlardan biri’ olarak niteledi.

 
”Teröristleri dünyanın her neresinde olurlarsa olsun bulup cezalandıracağız” diyen Putin, Rus hava güçlerinin Suriye’deki terörist gruplara yönelik operasyonları yoğunlaştırması için Savunma Bakanlığı’na talimat verdi. Putin ayrıca, yolcu uçağının düşürülmesinden sorumlu olanların bulunması için ‘yabancı ortaklardan’ da yardım isteyeceklerini söyledi.

 
Putin, “Suriye’deki askeri çalışmalarımız devam etmekle sınırlı kalmayacak. Çalışmalarımız teröristlerin cezalandırılmaktan kaçamayacaklarını anlamalarını sağlayacak biçimde güçlendirilmeli” diye konuştu.

 
Putin, ülkesinin Volgograd kentinde Aralık 2013’te düzenlenen ve 32 kişinin ölümüne neden olan saldırılara da gönderme yaptı ve ”Rusya nedenleri belli olmayan barbarca terörist saldırılarla ilk kez karşılaşmıyor. Hiçbirini ve hiç kimseyi unutmadık” dedi.

 
İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev de ülkede olası terör saldırılarını önlemek için gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi. ”Her şeye hazırlıklıyız” diyen Kolokoltsev, güvenliğin arıtılması ve vatandaşların kalabalık gruplar hâlinde bulundukları yerlerin korunması için gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.

 
Öte yandan FSB’nin basın merkezinden yapılan bir açıklamada da yolcu uçağının düşürülmesinden sorumlu olanların bulunmasına yardım edenlere 50 milyon dolar para ödülü verileceği belirtildi.

 
Bu arada Reuters haber ajansına bilgi veren ancak adları belirtilmeyen güvenlik yetkilileri, teröristlerin Rus yolcu uçağına bomba yerleştirmesine yardım ettiğinden şüphelenilen iki Şarm el Şeyh Havaalanı çalışanının gözaltına alındığını söyledi.

 
Yetkililer, ”17 kişi gözaltında, içlerinden ikisinin uçağa Şarm el Şeyh havaalanında bomba yerleştirenlere yardım ettiğinden şüpheleniliyor” dedi. Ancak Kahire ve Moskova’dan havaalanı çalışanlarının gözaltında olduğunu doğrulayan bir açıklama gelmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, böyle bir olaydan haberlerinin olmadığını söyledi.

 
Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden havalandıktan kısa süre sonra içindeki 224 yolcu ve mürettebatla Sina Yarımadası’nda düşen Rus uçağından kurtulan olmamıştı. Kazanın ardından bir açıklama yayınlayan Sina Vilayeti saldırıyı üstlenmiş, ancak yetkililer uçağın terör saldırısı sonucu düşüp düşmediğine incelemeler sonrası karar verilebileceğini söylemişti.

 

 

10 Comments