AB Brüksel’de Askeri Karargah Kuruyor

Avrupa Birliği, Brüksel’de askeri eğitim faaliyetlerini yürütecek bir karargah kurulmasını onayladı.

Ortak güvenlik ve savunma politikasını görüşmek üzere Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği dışişleri ve savunma bakanları, birliğin askeri kapasitesini artırmasını sağlayacak ve karargah olarak faaliyet yürütecek Askeri Planlama ve Yönetim Kapasitesi’nin kurulması onaylandı.

Sputnik’in haberine göre şimdilik yaklaşık 30 kişilik ana kadroya sahip olması beklenen yeni birimin ilk işi, gelecek ay Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali ve Somali’deki askeri eğitim misyonunu, mevcut komutanlardan devralmak olacak.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, konuyla ilgili açıklamasında, “AB dışişleri ve savunma bakanları, bugün birlikte çok net bir mesaj verdi, savunma iş birliğinin güçlendirilmesi yolunda istikrarlı şekilde ilerliyoruz ve daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Bu, vatandaşlarımızı korumakla ilgili” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, misyona doğrudan destek vermek istemeyen AB üyelerinin gözlemci olabileceğini, böyle bir komuta merkezi kurulmasında geç kalındığını ifade etti.

‘AVRUPA ORDUSU SONRA GÜNDEME GELEBİLİR’

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, yeni birimin ilk adım olduğunu, Avrupa ordusu fikrinin belki daha sonra gündeme gelebileceğini söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, bugünün Avrupa için önemli olduğunu belirterek, “Askeri Planlama ve Yönetim Kapasitesi, AB’nin kendi savunmasında daha fazla sorumluluk üstlenebilmesi yolunda bir embriyo” değerlendirmesini yaptı

Kasım 2016’da AB, özel bir ordu kurulmasını öngörmeyen yeni savunma ve güvenlik planı üzerinde anlaşmaya varmıştı. Sene sonunda ise AB Komisyonu, daha geniş bir “AB savunma stratejisi” için askeri satın alma ve ortak araştırmalara olanak sağlayacak yeni fon oluşturmayı önermişti.

2 Comments

  • verthil ertva Reply

    01 March 2020 at 00:38

    I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

  • my site Reply

    13 March 2020 at 07:56

    you’re actually a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a great job on this matter!

Leave a Comment