Rakka İçin Hazırlık ABD Suriye’ye Asker Yığıyor

ABD, Rakka operasyonu için Suriye’deki asker sayısını artırmaya ve SDG’ye desteği yoğunlaştırmaya hazırlanıyor. ABD’li komutanlar, Erdoğan’ın YPG karşıtı sert sözlerinin de 16 Nisan’daki referanduma yönelik olduğunu düşünüyorlar.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Beyaz Saray’a sunduğu Rakka operasyon planlarının değerlendirmesi sürüyor.

Washington Post’tan Karen DeYoung ve Liz Sly’ın haberine göre, bu planlar, Amerikan Özel Kuvvetleri’nin sayısını artırmayı, saldırı halikopterlerinin ve toplarının konuşlandırılmasını ve Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) silah tedarikini içeriyor.

Eğer plan Trump tarafından onaylanırsa, ABD ordusuna Obama döneminde getirilen kısıtlamaların önemli bir bölümü yumuşatılacak. Amerikan askerlerinin Rakka operasyonunda doğrudan yer alması beklenmese de, cephe hattına daha yakın faaliyet yürütmeleri bekleniyor.

Haberde, Rakka planlarının onaylanması durumunda, Türkiye’nin YPG’ye silah yardımı konusundaki taleplerine kapının kapanacağı belirtiliyor.

İsim vermeden konuşan ABD’li yetkililer, Erdoğan’ın sert sözlerinin 16 Nisan’da yapılacak referandum ve iç siyasetle ilgili olduğuna inanıyorlar.

ABD’nin IŞİD’le mücadeledeki komutanı Stephen Townsend de, Cuma günü yaptığı açıklamada YPG’nin Türkiye’ye bir tehdit oluşturduğuna dair “sıfır kanıt” olduğunu savunmuştu.Cumartesi günü ABD ordusu Menbic ve çevresindeki askeri varlığını artırdığını doğrulamış, bunu “düşmanca eylemleri” caydırmak, yönetimi kuvvetlendirmek ve bölgede YPG varlığı olmadığını garanti altına almak için yaptığını söylemişti.

Öte yandan Menbic’deki SDG-Rusya-Suriye anlaşması ile ilgili olarak, Pentagon’un “mutsuz olmadığı” da belirtiliyor. Pentagon, Suriye ordusunun araya tampon olarak girmesi ile birlikte, Türkiye ile SDG arasındaki çatışma riskinin ortadan kalkmasından memnun.

ABD’li yetkililer aynı zamanda, bu hamle ile birlikte Menbic’de kalan YPG unsurlarının da Fırat’ın doğusuna geçmesini bekliyor.

ABD’ye göre, Türkiye Beşar Esad yönetimine karşı olmasına rağmen, Menbic’de Kürtlerdense Suriye ordusunu görmeyi yeğliyor.

31 Comments