ABD Gazetesi: “Beşar ve Esma Esad 1 Milyar Dolarlık Saraya Sahip”

ABD’nin ciddi gazetelerinden New York Post, Suriye devlet başkanı Başar Esad ve eşiyle ilgili ilginç bir yazı yayınladı. Gazete,” Despot Beşar Esad ve onun İngiltere doğumlu eşini “Cehennemin First Ladysi” olarak adlandırırken, “Çocuklara Suriye sokaklarında ölümcül gaz verilirken, Beşar ve Esma Esad lüks bir yaşam tarzının tadını çıkarıyorlar. ” Dedi

New York Post, Suriye’de iç savaş devam ederken Esad’ın bir milyarlık sarayın sahibi olduğunu belirtip, satırlarına daha sonra şöyle devam etti.

Suriye tiranı ve eşi Asma el-Esad, Şam’da 1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen zengin bir sarayın sahibi. Burası, Doğu Ghouta‘dan 10 milden az bir mesafede, hükümet yanlısı güçler tarafından masum insanların katledildiği yer.

Bir zamanlar Suriye’nin Prenses Diana’sı olarak bilinen Esma, artık kendi ülkesinde bir figür haline geldi.

2012 yılında Wikileaks, 42 yaşındaki Esma Esad‘la ilgili  özel bir e-posta yayınladı. Kanlı iç savaş devam ederken  Esma Esad bir kaç mobilyaya 350.000 bin ödedi

Ayrıca, kristalle kaplanmış topuklu bir çift ayakkabı için  7,000  dolar ödedi. Sahip olduğu değerli şeyleri, Dubai’ye gönderdiği biliniyor.

1979’da Japon mimar Kenzo Tange tarafından tasarlanan, çiftin ultra modern başkanlık sarayı 1 milyar dolara mal olduğu biliniyor.

1989’da yayınlanan bir habere göre, sarayın, tek bir odası 10.000 milyon dolarlık bir maliyete sahip.

Ancak olağanüstü maliyetine rağmen, 340.000 metrekarelik ev, iç savaşın başlangıcından bu yana, Şam’ın batısındaki bir tepenin üzerindeki konumu nedeniyle, füzeler için kolay bir hedef olmasından ötürü, savaş boyunca  neredeyse hiç kullanılmamış.

1 Comment