ABD Yaptırımlarının Petrol Fiyatlarına Etkisi

Petrol fiyatları Salı günü OPEC’in devam eden üretim kesintileri nedeniyle istikrarlı seyretti ve İran’a yönelik ABD yaptırımları, devam eden güçlü talebin işaretleri karşısında piyasayı sıkılaştırmakla tehdit etti.

Petrol fiyatlarının uluslararası ölçütü olan Brent Crude Futures, son kapanışlarından neredeyse hiç değişmemiş ve bir önceki seansa ulaşan 78.53 dolar lık değer değişmeden, 0639 GMT’de varil başına 78.21  Dolar oldu.

BAZ. West Texas Intermediate (WTI) ham vadeli işlemler, geçtiğimiz haftaya varil başına 71.89 dolar  seviyesinden çok yüksek olmasa da, 8 sent in altında 70.88 dolar ‘lık bir seviyesindeydi.

BAZ. Ham petrol fiyatları, ABD ham petrol üretimindeki% 25’lik artışla Brent’e günde 10,7 milyon varil olarak dik bir şekilde çıktı. Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 2017 yılından beri faaliyet göstermesi nedeniyle uluslararası piyasalar sıkılaştırdı.

Analistler, OPEC üyesi İran aleyhinde plan  ABD yaptırımları ile ham fiyatların iyi desteklendiğini söyledi.

Çin’de, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan rafineri tesisi, bir önceki yılın aynı ayına göre nisan ayında yaklaşık% 12 artarak, günlük bazda   12.06 milyon varile yükseldi.

OPEC’in Pazartesi günü açıklanan rakamları, Mart ayında OECD sanayileşmiş ülkelerindeki petrol stoklarının Ocak 2017’de ortalama 340 milyon varilden beş yıl ortalamasının üzerinde 9 milyon varile düştüğünü gösteriyor.

60 Comments