ABD’nin Rus İş Adamı Kıskacı Letonya’ya Kadar Uzandı

Rus milyarderleri hedef alan ABD yaptırımları, bankacılık sistemi zaten bir kara para aklama skandalları dizisi tarafından sarsılmış olan bir Baltık ülkesi olan Letonya’ya kadar uzandı.

İşadamları, şirketler ve üst düzey yetkililere karşı yaptırım kararı, Donald Trump’ın İngiltere’deki eski bir Rus casusuna yönelik zehirleme krizi saldırısına karşı, 60 Rus diplomatını kovmasından birkaç gün sonra alınmıştı. Cezalar, Letonya’daki borç verenlere karşı kişi ve kurumlarla ilişkileri sona erdirmeye yönelik

Mali ve Sermaye Piyasası Komisyonu Direktörü Peters Putnins, Cuma günü Riga’da yapılan bir röportajda, “Listede belirtilenlerden birkaç konu vardı” dedi. İsim vermeyi reddetti.

ABD’nin yaptırımları,  Rus milyarderlerinin çıkarlarına büyük zara verdi.

Bir Avrupa Birliği ve euro bölgesi üyesi olan Letonya, geleneksel olarak eski Sovyetler Birliği’nden gelen müşteriler için bir ödeme merkezi işlevi görüyor Hükümet, mali sistemin gözetimini sıkılaştırıyor. Mevduatlar şubat ayından bu yana yaklaşık 2,5 milyar euro (3.1 milyar dolar) düşüş gösterdi.

Parlamento, bu ay Letonya bankalarının kabuk şirketlerini yasaklayarak yabancı mevduatlardaki düşüşü hızlandıracak tedbirler alabilir. Düzenleyiciler, 2016 gibi uzun bir süre önce gözetim faaliyetlerini sıkılaştırmaya başladı, sermaye standartlarını yükseltti ve borç verenleri kara para aklama sistemlerini kendi masrafları ile karşılamaya zorladı.

Değişen fon, yeni iş kollarını ve modellerini incelemek için borç verenleri yabancı müşterilere zorluyor. Rusya Devlet başkanı  Putin, “Bazıları Letonya’ya taşınmaya karar verebilir. Belli bankaları isimlendirmeden “göç etmeyi” seçebilirler.” dedi.

64 Comments