Avrupa’nın En Büyük Doğalgaz Sahası “Groningen” Neden Kapanıyor?

 Hollanda’nın kuzeyinde bulunan Avrupa’nın en büyük gaz sahası  “Groningen” yarım yüzyıldan fazla bir süredir Hollanda nüfusunun yüzde 98’ine gaz sağlıyor. Ancak bu alan, bölge sakinleri ve yetkililer için artan bir endişe haline gelen depremlere neden oluyor.

Yıllarca süren tartışmalar ve tarladaki üretimin sınırlandırılmasıyla ilgili önlemler alındıktan sonra Hollanda hükümeti bu hafta Groningen’de 2021-2022’ye kadar üçte bir azaltma 2030 tamamen sona erdirme kararı verdi.. Yetkililer, depremler nedeniyle tarladan üretimi zaten kısıtladılar, ancak şimdi risklerin ve maliyetlerin artık kabul edilemez olduğuna karar verdiler.

“Güvenlik algısının yanı sıra, deprem riskinin kaynağını tamamen ortadan kaldırarak Bu nedenle Hollanda Kabinesi, bu gaz alanından doğal gaz çıkarımı için mümkün olan en kısa sürede sıfıra indirilecek tedbirleri alıyor.  Hükümet, doğal gaz çıkarımının sonuçlarının artık sosyal olarak kabul edilemez olduğunu kaydetti.

HollandaBakanlar Kurulu’na göre, devam eden doğal gaz çıkarma, büyük maddi tazminat ve restorasyon ve takviye operasyonları ile birleştiğinde,çok sor bir  bir durum ortaya çıkıyor.

Hollanda, yüksek kalorili doğal gazı  düşük kalorili doğal gaza dönüştürmek için  Zuidbroek yakınlarında bir azot tesisi kuruyor. Bu resis  615 milyon ABD dolarına (500 milyon euro) mal olacak.

175 Comments