Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta

nnnCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 71. Dönem çalışmalarına katılmak için New York’a, geldi. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı özel ‘ TUR ‘ uçağıyla New York Kennedy Havalimanı’na gelen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Ertan Yalçın karşıladı.

Erdoğan, yoğun koruma tedbirleri altında Manhattan’da kalacağı ‘Peninsula Oteli’ne’ geldi. Erdoğan’ı, otel önünde bekleyen yüze yakın kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla, sevgi gösterileriyle karşıladı. Erdoğan, Türk heyetiyle birlikte otele yerleşmesinin ardından, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili görüşme yaptı. İkili görüşmenin ardından Erdoğan, Reuters, haber ajansına özel bir demeç verdi.

‘ABD bir teröristi barındıramaz’

Erdoğan, Reuters haber ajansına, New York’ta verdiği özel demeçte, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’in, faaliyetlerinin dünya çapında yasaklanması gerektiğini savundu. Erdoğan,” ABD, bir teröristi barındırmaz ” dedi.

Erdoğan, dün akşam ‘SETA Vakfı’, tarafından düzenlenen bir çalışma yemeğinde Amerikalı kanaat önderleriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkan Erdoğan, SETA Vakfı’nın çalışma toplantısına yapılacağı ‘St Regis’ oteline yürüyerek gitti.Yolda yürürken Türk vatandaşların yoğun sevgi gösteriyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatıra fotoğrafları çektirdi.

Yedi bakan New York’ta

Üç günlük resmi toplantılarına bugün başlayacak olan Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve AK Partili bazı milletvekilleri de New York’ a geldi. New York’a, gelen Türk heyetinde çok sayıda üst düzey bürokrat da var.

Erdoğan’ın gündeminde neler var?

Erdoğan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla daha önce katıldığı BM Genel Kurulu çalışmalarında New York’ta, daha uzun süre kalmıştı. Bu kez ziyaretini üç günle sınırlandıran Erdoğan’ın kısa programına rekor sayıda bakan, milletvekili ve bürokrat katıldı.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, Erdoğan’ın rekor sayıda bakan ve kalabalık bir heyetle gelmesinin nedenini, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’i ve onunla bağdaştırılan ‘FETÖ’ örgütünü “dünyaya en üst düzeyde daha iyi anlatmak” olarak açıkladı.

‘Darbe girişimi gerçekleşseydi hiç birimiz burada olamazdık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bakanlardan ve heyette yer alanlardan, görüştükleri Amerikalı ve diğer ülkelerin temsilcilerine her fırsatta “Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı. Hiç birimiz burada olamayacaktık” mesajını vermesini istediği belirtildi.

Erdoğan, ziyarete katılan bakanlardan, gerçekleştirecekleri üst düzey toplantılarda öncelikli olarak, Türk halkının darbe girişimin yapıldığı 15 Temmuz gecesi tankların önünde durup demokrasiye sahip çıktıklarını anlatmalarını istiyor.

Görüşmelerde ayrıca 170 ülkede faaliyet gösteren Gülen’in, diğer ülkeler için bir tehlike oluşturduğu vurgulanacak, Türkiye’de olduğu gibi başka ülkelerde de benzer bir hareketler içerisine girebileceği yönündeki görüşler bu ülkelerin liderleriyle paylaşılacak.

Adalet Bakanı Bozdağ Gülen dosyasıyla geldi

‘Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ , çalışmalarına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılmasının en büyük nedeninin Gülen’in, 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısını kanıtlayan delilleri, Amerikalılar ve diğer ülke liderleriyle hükümet temsilcilerine daha iyi anlatmak olduğu belirtildi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Fethullah Gülen’in, ABD’de tutuklanıp daha sonra Türkiye’ye, iadesi için Amerika Adalet Bakanlığı yetkilileri ile çeşitli görüşmeler yapacağı belirtildi.

Bakan Bozdağ’ın, ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, liderlerle yapacağı görüşmelere de katılıp, darbe girişimi ve arkasında olduğu iddia edilen Gülen ile ilgili kanıtların bulunduğu dosyaları paylaşacağı vurgulandı.

Genel Kurul’da darbe girişimini anlatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oldukça yoğun temaslarla geçecek üç günlük resmi temaslarına bugün başlayacak.

Erdoğan, bugün öğleden sonra BM Genel Kurulu’na hitaben bir konuşma yapacak. Erdoğan’ın, konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimi ve darbe girişimin arkasında olduğu iddia edilen Gülen ile ilgili görüşlerini dile getirmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın, konuşmasında Türkiye’nin, terörle mücadelesi, ‘Fırat Kalkanı Operasyonu’, Türkiye’nin, Suriye’de, oluşturmak istediği güvenli bölge, Suriye barışı ve mültecilerin durumu konularını ele alması, bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’nin yapısıyla ilgili olarak, “Dünya beşten büyüktür” görüşünü yinelemesi bekleniyor.

ABD’ye, hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, New York’ta gündemiyle ilgili çeşitli bilgiler de vermişti.

15 Temmuz darbe girişimini bugün Genel Kurul’a anlatacak

Erdoğan, ziyaretinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edeceğini belirterek, “Konuşmamda terörle mücadele başta olmak üzere, Suriye ve Irak krizi, mülteci sorunu ve 15 Temmuz darbe girişimini anlatacağım. Bu bizim bir demokrasi mücadelemiz olmuştur milletçe, bunun karışında Türk milletinin duruşuyla, dünyanın duruşunu değerlendirme noktasında olacağım. Bunu, muhataplarımla gerek Genel Kurul’da gerekse ikili görüşmelerde paylaşacağım” diye konuşmuştu.

‘Türkiye hassas bir dönemden geçiyor’

71. dönem BM Genel Kurulu’nun, Türkiye açısından hassas bir dönemde gerçekleştiğini vurgulayan Erdoğan, “Türkiye, 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yaralarını sararken diğer taraftan da Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye kaynaklı terör örgütlerine karşı yoğun bir mücadele veriyor. Sınırlarımız içinde de FETÖ, DAİŞ ve PKK gibi cinayet şebekelerinin uzantılarına karşı başarılı operasyonlar yapıyoruz. Tabii burada PYD, YPG’yi söylemeden geçmemiz mümkün değil. Zira işin Suriye, Irak her ne kadar bu coğrafyada gerçekleşiyorsa da PKK ile bunlar eş değerde olduğu için, bunları zikretmeden geçmek mümkün değil. İnşallah terör ve terör örgütleriyle mücadelemiz önümüzdeki dönemde yeni boyutlar kazanarak devam edecek. 15 Temmuz darbe girişimi ve milletimizin bu ihanet karşısında ortaya koyduğu destansı direniş, gözlerin bir kez daha Türkiye’ye çevrilmesine neden olmuştur. Genel Kurula olan hitabım hem 15 Temmuz darbe teşebbüsünün hem de 241 şehidimizin kanını döken FETÖ’nün tüm dünya kamuoyuna en doğru biçimde anlatılması için bir vesile oluşturacaktır. Biz her platformda, FETÖ ve elebaşının karanlık yüzünü deşifre etmeye, bu terör örgütünün Türkiye ve diğer ülkeler için oluşturduğu tehdidi dile getirmeye, dostlarımızı da uyarmaya devam edeceğiz. Her tarafta örgütün inine girmeyi sürdüreceğiz. Şunu açık ve net olarak ifade etmek isterim; bundan sonra dünyanın hiçbir ülkesi, hiçbir bölgesi FETÖ ve militanları için güvenli bir sığınak değildir ve olmayacaktır” demişti.

‘Liderler Suriye konusunda verdikleri sözleri tutmadılar’

Türkiye’nin, Suriye’de, yaşanan krizinin başından bu yana tek başına üstlendiği ağır sorumluluğu, ayrıntılarıyla resmi ziyaretinde gerçekleştireceği görüşmelerde dile getireceğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin, komşusu Suriye’yi ve bu ülkenin gerçeklerini diğer ülkelerden çok daha iyi bildiğini, bu yüzden Türkiye’nin, Suriye’de güvenli bir bölge oluşturma çabası içerisine girdiğini, ancak dünya liderlerinin, verdikleri sözleri bir türlü tutmadıklarını söylemişti.

24 Comments

 • cbdque Reply

  19 December 2019 at 02:56

  … [Trackback]

  […] Here you will find 46426 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-new-yorkta/ […]

 • สูตรหวยยี่กี Reply

  29 December 2019 at 04:53

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-new-yorkta/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  28 January 2020 at 14:41

  … [Trackback]

  […] There you will find 83388 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-new-yorkta/ […]

 • Singles clubs Reply

  28 January 2020 at 23:15

  … [Trackback]

  […] There you can find 26076 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-new-yorkta/ […]

 • kiu Reply

  28 February 2020 at 03:15

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-new-yorkta/ […]

 • verthil ertva Reply

  29 February 2020 at 22:55

  I’ve recently started a blog, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “Cultivation to the mind is as necessary as food to the body.” by Marcus Tullius Cicero.

 • Ha Augusta Reply

  24 March 2020 at 11:43

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up. “The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.” by Albert Einstein.

 • Biogen stock price today Reply

  31 March 2020 at 21:44

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

 • pch instant win zone Reply

  31 March 2020 at 23:40

  Real fantastic visual appeal on this internet site, I’d rate it 10 10.

 • market timing strategies Reply

  01 April 2020 at 01:54

  Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant clear concept

 • bullish outlook Reply

  01 April 2020 at 03:24

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 • financial freedom quotes Reply

  01 April 2020 at 06:18

  of course like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the reality however I?¦ll certainly come again again.

 • Foster Reply

  09 April 2020 at 04:05

  Major thanks for this useful article. Really looking forward to read more from you. Could you please read my blog?. Have a good day.

 • Bill Reply

  19 April 2020 at 17:12

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

 • www Reply

  27 June 2020 at 03:34

  I went over this website and I believe you have a lot of good info, saved to favorites (:.

 • grolyrtolemcs Reply

  02 July 2020 at 16:25

  hello!,I really like your writing so a lot! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. Maybe that is you! Looking ahead to look you.

 • frolep rotrem Reply

  04 September 2020 at 20:04

  My husband and i have been absolutely satisfied when Louis could deal with his investigations through the entire precious recommendations he had using your web pages. It is now and again perplexing to just be giving out instructions which often other people have been making money from. And now we already know we now have the writer to appreciate because of that. Most of the illustrations you’ve made, the straightforward site menu, the friendships you can assist to foster – it’s everything amazing, and it’s assisting our son and the family reckon that this concept is fun, and that is truly vital. Thank you for all!

 • frolep rotrem Reply

  28 October 2020 at 21:47

  You made some good points there. I looked on the internet for the subject and found most persons will go along with with your blog.

 • this content Reply

  05 November 2020 at 02:15

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you’re a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 • directory Reply

  05 November 2020 at 03:13

  I do like the manner in which you have presented this specific matter plus it does supply me some fodder for consideration. However, through what I have observed, I only trust as the commentary pile on that people today remain on issue and in no way get started on a soap box involving some other news du jour. Still, thank you for this excellent point and although I do not really concur with it in totality, I value the viewpoint.

 • Selma Oregon Reply

  06 November 2020 at 21:04

  It will show others that not a lot of people are reading your blog, and will act as proof that your blog is not worth taking the time to read.

 • Stacy Bonaventure Reply

  07 November 2020 at 18:38

  Greetings, I do believe your web site might be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 • Tamesha Ohyama Reply

  08 November 2020 at 02:46

  I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more secure. Do you have any solutions?

 • monkeydigital Reply

  13 November 2020 at 02:54

  I truly enjoy looking through on this site, it contains wonderful articles. “Words are, of course, the most powerful drug used by mankind.” by Rudyard Kipling.

Leave a Comment