Erdoğan Obama’yı Aradı Neler Konuşuldu?

250620130635584960434ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir telefon görüşmesi yaparak Yemen’deki gelişmeleri ve diğer uluslararası konuları ele aldı.

Bir saat süren görüşmede iki lider, IŞİD ile mücadele konusunda devam eden işbirliğini, Irak ve Suriye’de barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürütülen ortak çabaları ele aldı. Obama, Türkiye’nin 2 milyon mülteciye desteği için teşekkür etti.

Yemen ve Ukrayna’daki son gelişmeler ile, devam eden İran nükleer müzakereleri de görüşmede ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, DEAŞ ile mücadele konusunda devam eden işbirliği, Irak ve Suriye’de barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürütülen ortak çabalar ele alınmıştır” denildi.

EĞİT DONAT

Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilmesiyle ilgili programa da değinildiğinin belirtildiği açıklamada, “İki lider, Suriye’yle ilgili olarak, ‘Eğit-Donat’ programı kapsamında ılımlı Suriye muhalefetini destekleme, yabancı savaşçıların söz konusu ülkeye sızmasını önleme konularında işbirliğini artırmaya yönelik çalışmalar hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır” denildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Başkan Obama, görüşme sırasında, Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan ülkemize sığınan yaklaşık 2 milyon insana ev sahipliği yapmasından ve yabancı savaşçılarla mücadele konusundaki katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdir ve teşekkürlerini iletmiştir.

Yemen ve Ukrayna’daki son gelişmelerin, ayrıca İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin ele alındığı görüşmede iki lider, anılan meseleler ve diğer bölgesel konularda önümüzdeki süreçte de yakın işbirliği içerisinde birlikte çalışma hususunda mutabık olduklarını teyit etmişlerdir.”

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASI

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da, iki liderin, “IŞİD ile savaşta yapılan ABD-Türkiye işbirliğini, Irak ve Suriye’ye güvenlik ve istikrarın getirilmesi için ortak çabaları tartıştıkları” ifade edildi.

İki liderin Yemen ve Ukrayna konusunu da ele aldıkları ve bölgesel sorunlara ilişkin yakın çalışmayı sürdürmeyi taahhüt ettikleri kaydedildi.

“Yemen’deki durumun, Ukrayna’nın, İran nükleer programına ilişkin devam eden müzakerelerin de ele alındığı, Irak ve Suriye’den gelen yaklaşık 2 milyon kişiye ev sahipliği yapmasından ötürü Obama’nın Türkiye’ye övgülerini dile getirdiği,” Beyaz Saray’ın açıklamasında da yer aldı.

Erdoğan ve Obama’nın ayrıca, ılımlı Suriye muhalefetinin desteklenmesini amaçlayan eğit-donat programını görüştükleri, IŞİD’e katılma amacıyla Suriye’ye ulaşmaya çalışan yabancı savaşçıların engellenmesi üzerinde durdukları, Beyaz Saray açıklamasında da yinelend

4 Comments