Fransa’daki Saldırıyı IŞİD mi Yaptı?

rrrrCharlie Hebdo saldırısının ardından yaralarını sarmaya çalışan Fransa, yeni ve şok edici bir terör saldırısı ile sarsıldı. Yassine Salhi adlı 35 yaşındaki bir selefi genç, arabasıyla Lyon yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bulunan “Air Product” adlı kimyasal ürünler ve gaz üreten bir fabrikaya saldırdı. Saldırgan öldürdüğü bir kişinin kesik başını fabrikanın girişindeki demirlere astı. Salhi’nin öldürdüğü kişinin patronu olduğu belirlendi. Salhi kurbanın kesik başı üzerinde ve yanında bırakılan iki bayrakta Arapça yazılar yer alması, IŞİD olasılığına işaret ediyor.

Lyon kenti yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde sabah saatlerinde meydana gelen saldırıda bir ya da iki kişi, ‘Air Product’ fabrikasının bariyerlerini kırarak içeri girdi. Doğrudan gaz tüplerine saldıran saldırgan, büyük bir patlamaya sebep oldu. Patlama üzerine itfaiye ekipleri hızla olay yerine geldi. Saldırgan bir oksijen tüpünü patlatabilmek için açmaya çalışırken bir itfaiye görevlisi tarafından yakalandı. Olay yerine çok sayıda polis ve jandarma ekibi de gelerek, fabrikanın etrafını çember altına aldı. Polis ekipleri fabrikanın girişinde başından ayrılmış bir ceset buldu. Bir süre sonra bir kesik başın fabrika girişindeki demir parmaklıklara asıldığı görüldü. Kesik başın üzerinde ve yanında bırakılan biri siyah, diğeri beyaz iki bayrak üzerinde Arapça yazılar olduğu kaydedildi. Paris ve Isere savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatırken, baş kesme eylemleri ve siyah-beyaz bayraklarıyla tanınan IŞİD’e ait olup olmadığının soruşturma sonucu doğrulanacağı kaydedildi.

Hollande: ‘Bu bir terör saldırısı’

Saldırıyı Brüksel’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile görüşürken öğrenen Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırının bir terör saldırısı olduğunu ve saldırganın kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Saldırının bir ya da iki kişi tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Hollande, “Bir ya da bir kaç kişi bir kamyonla bariyeri kırmak suretiyle fabrikaya girmiş ve içeride bir patlamaya sebep olmuş. Saldırı terörist nitelik taşıyor. Suçsuz bir kurbanın baş kesilmiş, kesilen baş fabrika girişine asılmış ve üzerinde Arapça yazılar var. Herkesi birlik olmaya çağırıyorum. Gün, gereksiz bölünmeler yaşama günü değil. Yoğun duygular içindeyiz ama bu saldırıya tek yanıt elbette bu olmayacak. Korkuya yer bırakmadan mücadele etmek önemli. Fransızların bizden beklediği çalışmayı sergileyeceğiz. Onları koruyacağız ve suçluları yakalayacağız” dedi.

Hollande Brüksel’deki temaslarını yarıda kesti, ardından Paris’e dönerek Elysee Sarayı’nda Dışişleri, İçişleri, Adalet ve Savunma Bakanları ile ordu ve istihbarat şeflerinden oluşan Savunma Konseyi’ni topladı. Güney Amerika’da temaslarda bulunan Başbakan Manuel Valls de, tüm Fransa’daki hassas bölgelerde kırmızı derecede alarma geçilmesi ve en yüksek seviyede önlem alınması talimatı verdi. Güvenlik Konseyi zirvesine tele konferansla katılan Valls, ardından gezisini iptal ederek Fransa’ya döndü. Elysee Sarayı’nda yapılan güvenlik toplantısında özellikle nükleer santraller ve kimyasal madde üreten fabrikalar olmak üzere hassas endüstriyel alanlarda güvenlik önlemlerinin artırılması kararlaştırıldı.

Salhi, eski patronunun başını kesmiş

Saldırıya ilişkin ayrıntılar ise olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’den geldi. Cazeneuve saldırganın 35 yaşındaki 3 çocuk babası Yassin Salhi olduğunu açıkladı. Sahli’nin 2006 yılında Selefilere yakınlığı nedeniyle bir dönem polis tarafından fişlendiğini belirten Cazeneuve, “Ancak ondan sonra 2008 yılında fişleme işlemi yenilenmemiş. Sabıka kaydı yok, daha önce herhangi bir terörist eyleme adı karışmamış” dedi.

Polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Salhi’nin kafasını kestiği kişinin Lyon yakınlarındaki bir nakliye firmasının patronu olduğu ve fabrikaya bir nakliye işi için geldiği belirtildi. İsmi açıklanmayan kurbanın Salhi’nin eski patronu olduğu ortaya çıktı.

3 gözaltı

Saldırganın kimlik ve adresinin belirlenmesinin ardından Fransız polisi Sahli’nin evine operasyon düzenledi. Sahli’nin yanısıra eşi ve aracı olaydan hemen önce olay yerinde görülen üçüncü kişi gözaltına alındı.

‘Eşim yapmış olamaz’

Gözaltına alınmadan önce Europe 1 Radyosu’na konuşan Salhi’nin eşi “Eşim akşam son derece normal bir gece geçirdi. Sabah erkenden kalktı. Erkenden işe gidiyorum diye çıktı. Televizyonu açtım öyle haberdar oldum. Bu saldırıyı eşimin gerçekleştirdiğine inanmıyorum. Biz normal bir hayat yaşıyoruz” dedi.

VOA

4 Comments