Fransa’daki Saldırıyı IŞİD mi Yaptı?

rrrrCharlie Hebdo saldırısının ardından yaralarını sarmaya çalışan Fransa, yeni ve şok edici bir terör saldırısı ile sarsıldı. Yassine Salhi adlı 35 yaşındaki bir selefi genç, arabasıyla Lyon yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bulunan “Air Product” adlı kimyasal ürünler ve gaz üreten bir fabrikaya saldırdı. Saldırgan öldürdüğü bir kişinin kesik başını fabrikanın girişindeki demirlere astı. Salhi’nin öldürdüğü kişinin patronu olduğu belirlendi. Salhi kurbanın kesik başı üzerinde ve yanında bırakılan iki bayrakta Arapça yazılar yer alması, IŞİD olasılığına işaret ediyor.

Lyon kenti yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde sabah saatlerinde meydana gelen saldırıda bir ya da iki kişi, ‘Air Product’ fabrikasının bariyerlerini kırarak içeri girdi. Doğrudan gaz tüplerine saldıran saldırgan, büyük bir patlamaya sebep oldu. Patlama üzerine itfaiye ekipleri hızla olay yerine geldi. Saldırgan bir oksijen tüpünü patlatabilmek için açmaya çalışırken bir itfaiye görevlisi tarafından yakalandı. Olay yerine çok sayıda polis ve jandarma ekibi de gelerek, fabrikanın etrafını çember altına aldı. Polis ekipleri fabrikanın girişinde başından ayrılmış bir ceset buldu. Bir süre sonra bir kesik başın fabrika girişindeki demir parmaklıklara asıldığı görüldü. Kesik başın üzerinde ve yanında bırakılan biri siyah, diğeri beyaz iki bayrak üzerinde Arapça yazılar olduğu kaydedildi. Paris ve Isere savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatırken, baş kesme eylemleri ve siyah-beyaz bayraklarıyla tanınan IŞİD’e ait olup olmadığının soruşturma sonucu doğrulanacağı kaydedildi.

Hollande: ‘Bu bir terör saldırısı’

Saldırıyı Brüksel’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile görüşürken öğrenen Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırının bir terör saldırısı olduğunu ve saldırganın kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Saldırının bir ya da iki kişi tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Hollande, “Bir ya da bir kaç kişi bir kamyonla bariyeri kırmak suretiyle fabrikaya girmiş ve içeride bir patlamaya sebep olmuş. Saldırı terörist nitelik taşıyor. Suçsuz bir kurbanın baş kesilmiş, kesilen baş fabrika girişine asılmış ve üzerinde Arapça yazılar var. Herkesi birlik olmaya çağırıyorum. Gün, gereksiz bölünmeler yaşama günü değil. Yoğun duygular içindeyiz ama bu saldırıya tek yanıt elbette bu olmayacak. Korkuya yer bırakmadan mücadele etmek önemli. Fransızların bizden beklediği çalışmayı sergileyeceğiz. Onları koruyacağız ve suçluları yakalayacağız” dedi.

Hollande Brüksel’deki temaslarını yarıda kesti, ardından Paris’e dönerek Elysee Sarayı’nda Dışişleri, İçişleri, Adalet ve Savunma Bakanları ile ordu ve istihbarat şeflerinden oluşan Savunma Konseyi’ni topladı. Güney Amerika’da temaslarda bulunan Başbakan Manuel Valls de, tüm Fransa’daki hassas bölgelerde kırmızı derecede alarma geçilmesi ve en yüksek seviyede önlem alınması talimatı verdi. Güvenlik Konseyi zirvesine tele konferansla katılan Valls, ardından gezisini iptal ederek Fransa’ya döndü. Elysee Sarayı’nda yapılan güvenlik toplantısında özellikle nükleer santraller ve kimyasal madde üreten fabrikalar olmak üzere hassas endüstriyel alanlarda güvenlik önlemlerinin artırılması kararlaştırıldı.

Salhi, eski patronunun başını kesmiş

Saldırıya ilişkin ayrıntılar ise olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’den geldi. Cazeneuve saldırganın 35 yaşındaki 3 çocuk babası Yassin Salhi olduğunu açıkladı. Sahli’nin 2006 yılında Selefilere yakınlığı nedeniyle bir dönem polis tarafından fişlendiğini belirten Cazeneuve, “Ancak ondan sonra 2008 yılında fişleme işlemi yenilenmemiş. Sabıka kaydı yok, daha önce herhangi bir terörist eyleme adı karışmamış” dedi.

Polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Salhi’nin kafasını kestiği kişinin Lyon yakınlarındaki bir nakliye firmasının patronu olduğu ve fabrikaya bir nakliye işi için geldiği belirtildi. İsmi açıklanmayan kurbanın Salhi’nin eski patronu olduğu ortaya çıktı.

3 gözaltı

Saldırganın kimlik ve adresinin belirlenmesinin ardından Fransız polisi Sahli’nin evine operasyon düzenledi. Sahli’nin yanısıra eşi ve aracı olaydan hemen önce olay yerinde görülen üçüncü kişi gözaltına alındı.

‘Eşim yapmış olamaz’

Gözaltına alınmadan önce Europe 1 Radyosu’na konuşan Salhi’nin eşi “Eşim akşam son derece normal bir gece geçirdi. Sabah erkenden kalktı. Erkenden işe gidiyorum diye çıktı. Televizyonu açtım öyle haberdar oldum. Bu saldırıyı eşimin gerçekleştirdiğine inanmıyorum. Biz normal bir hayat yaşıyoruz” dedi.

VOA

18 Comments

 • พนันบอล Reply

  08 December 2019 at 22:30

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • ty le bong da Reply

  17 December 2019 at 12:07

  … [Trackback]

  […] There you can find 69054 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • cbd oil Reply

  20 January 2020 at 04:32

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • 사설토토 Reply

  25 January 2020 at 03:17

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • satta king 2020 Reply

  06 February 2020 at 10:49

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • جلب الحبيب Reply

  19 February 2020 at 19:06

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • live sgp Reply

  05 August 2020 at 19:42

  … [Trackback]

  […] Here you can find 16312 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • Dylan Sellers Reply

  15 August 2020 at 23:27

  … [Trackback]

  […] Here you can find 60303 more Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • steroid-usa Reply

  20 August 2020 at 18:45

  … [Trackback]

  […] Here you can find 85372 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • dang ky 188bet Reply

  29 August 2020 at 01:21

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • beagle puppies for sale near me in usa canada uk australia europe cheap Reply

  01 September 2020 at 01:18

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • lo de Reply

  02 September 2020 at 15:50

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • คอนโดเงินเหลือ Reply

  18 September 2020 at 08:31

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • w88 Reply

  22 September 2020 at 04:14

  … [Trackback]

  […] There you will find 62704 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • is blazing trader a scam? Reply

  30 September 2020 at 19:53

  … [Trackback]

  […] There you will find 46099 more Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • Sig Sauer guns in stock Reply

  14 October 2020 at 15:45

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • 토토 Reply

  16 October 2020 at 13:07

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

 • atcclean.com Reply

  19 October 2020 at 21:06

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/fransadaki-saldiriyi-isid-mi-yapti/ […]

Leave a Comment