Hukümet Yüksek Değerli Banknotlar Çıkardı Halk Kuyruğa Girdi

 

Venezüella eknomik krizle mücadele ederken, hükümet  ekonomiye taze kan olması için değeri 500 ila 20 bin bolivar arasında değişen banknotlar tedavüle sunudu.

Devlet Başkanı Nikolas Maduro‘nun ekonomiye istikrar kazandırması amacıyla piyasaya sunmaya söz verdiği, değeri 500 ila 20 bin bolivar arasında değişen banknotlar gecikmeli de olsa tedavüle girdi.

Halkın ATM’ler önünde uzun kuyruklar oluşturarak temin ettiği banknotlar konusunda yorum yapanlar, paraların üzerinde bu kadar sıfır görmenin şaşırtıcı olduğunu dile getirdi.

Her ne kadar yüksek bir meblağ gibi görünse de 20 bin bolivarın değerinin 6 dolardan daha az olduğu biliniyor. Tedavüle sunulan yeni banknotlarla Venezüelalılar günlük alışverişler sırasında bile yanlarında tomarlarca para taşımaktan kurtulacak. Öte yandan Maduro pazar günü, daha önce 2 Ocak’a kadar tedavülden kalkacağı açıklanan 100 bolivarlık banknotların da 20 Şubat’a kadar tedavülde kalacağını açıkladı. Venezüella, para biriminde yaşanan büyük değer kaybı nedeniyle 15 Aralık’tan itibaren kullanılmak üzere 6 yeni banknotun dolaşıma gireceğini duyurmuştu.

61 Comments