IKEA’da İş Görüşmelerini Rus Robot Vera Yapıyor

Bir Rus girişim şirketi, şirketlerin iş arayanlarla bağlantı kurmasına ve onlarla görüşmelerine yardımcı olmak için yeni bir yol yarattı.

Onun adı Vera, ve tek bir iş gününde 1.500 iş adayıyla röportaj yapabiliyor, bu da potansiyel işe alım görevlilerini aylarca yapacağı görüşmelere eşit bir oran.

 

Vera’yı, 38 yaşındaki Alexei Kostarev bir kaç arkadaşıyla birlikte 2017’de  kurdu ve yüzlerce Rus şirketi tarafından kullanılıyor.

Kostarev, “Şu anda, Robot Vera‘yı kullanan 200 şirketimiz var, bu da yazılımın günde yaklaşık 50.000 görüşme gerçekleştirdiği anlamına geliyor.”

Kostarev, Vera’nın farklı hızlarda Rusça veya İngilizce konuşabilme yeteneğine sahip olduğunu ve işverenin tercihine bağlı olarak bir erkek ya da kadın gibi ses çıkarabildiğini de belirtti.

Yazılımın satış görevlileri ve inşaat işçileri gibi işlerde toplu işe alım yapan şirketler için en etkili yazılım olduğunu söyledi. Kostarev, şirketin müşterilerine perakende ve dağıtım şirketleri ve bankalar da dahil olduğunu söyledi.

Kostarev, Vera, “Telefona cevap verdiğinde,” Merhaba, benim adım Vera, ve ben bir robotum, hala bir iş mi arıyorsun? Diyor.”

“Cevabınız evet ise,” Vera telefonla veya video görüşmesiyle röportaj yapabiliyor”. ”

Görüşmeler yaklaşık sekiz dakika sürüyor.

Teknolojinin birincil yararı, işverenlerin fazla zamanını harcamaması.

İnsan işe alım görevlileri, müsait olmayan adaylar aracılığıyla filtreleme saatlerini boşa harcıyor. Kostarev, işe alım yapanların sadece 20 uygun adayı almak için 100 telefon görüşmesi yapmaları gerektiğini söyledi.

IKEA sözcüsü Daniela Rogosiç, şirketin geçen sonbaharda Moskova’da bir pilot program için yazılımı kullandığını belirterek, “IKEA Retail Russia’da çalışmak isteyen insanlardan her yıl binlerce başvuru  alıyoruz. İK uzmanlarımız iş görüşmeleri için çok fazla zaman harcıyor. Zamandan tasarruf etmek için, bu yeni yaklaşımı denemeyi ve bu yüzden  Robot Vera’yı kullanmaya  karar verdik.”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1 Comment