Su Altı Robotları Umman Körfezi’nde Ölü Bir Bölge Buldu

Doğu Anglia Üniversitesi’nden (UEA) yapılan yeni araştırma, Umman Körfezi’nde, Umman Denizi kıyısındaki oksijenin dramatik bir şekilde azaldığını ortaya çıkardı. Bölgede çevresel felaketin beklenenden daha kötü olduğu ortaya çıktı..

‘Ölü bölgeye, daha önce korsanlık ve jeopolitik gerginlikler nedeniyle erişilemiyordu. Ancak bu  alanlarda veri toplayabilen Sualtı robotları Ölü bölgeye ulaşmayı başardı.

Bu robotlar, küçük bir insan dalgıcıyla aynı boyutta,  1000 metrelik derinliklere ulaşabilir ve binlerce kilometre boyunca, aylarca okyanusu gezip veri toplayabiliyor.

Umman Körfezi’nde sekiz ay boyunca iki planör görevlendirildi. Oksijen seviyelerinin sualtı görüntüsünü ve oksijeni bir bölgeden diğerine taşıyan okyanus mekaniğini inşa etmek için uydu ile haberleştiler ve dolaştıkları yerde, neredeyse hiç oksijen kalmamış olan İskoçya’dan daha büyük bir alan buldular.

Araştırma, Umman Sultan Qaboos Üniversitesi ile işbirliği içinde UEA Çevre Bilimleri Okulu’ndan Dr Bastien Queste tarafından yürütüldü

Dr Queste konuyla ilgili şöyle dedi: “Ölü bölgeler oksijenden yoksun bölgelerdir. Okyanusta, bunlar“ oksijen asgari bölgeleri ”olarak da bilinir ve dünyanın bazı yerlerinde doğal olarak 200 ila 800 metre arasında meydana geliyorlar.

“Arap Denizi dünyanın en büyük ve en kalın ölü bölgesidir. Ancak şimdiye kadar kimse, durumun ne kadar kötü olduğunu gerçekten bilmiyordu çünkü korsanlık ve bölgedeki çatışmalardan dolayı veri toplamak  çok tehlikeli.

“Yaklaşık yarım asırdır toplanan herhangi bir veri yoktu, çünkü oraya gemi göndermek neredeyse imkansızdı.

“Araştırmalarımız, durumun aslında korkulandan daha kötü olduğunu gösteriyor, çünkü ölü bölgenin alanı geniş ve gittikçe büyüyor. Okyanus adeta boğuluyor.

“Elbette tüm balıklar, deniz bitkileri ve diğer hayvanların oksijene ihtiyacı var, bu yüzden orada yaşayamazlar. Bu, insanlar için gıda ve istihdama yönelik korkunç sonuçlar doğurabilir, gerçek bir çevresel felaket.

“Bir başka sorun ise, oksijen olmaması, azotun kimyasal döngüsünün bitkilerin büyümesi için önemli bir besin maddesi olmasından dolayı  önemli ölçüde değişmesi. Azot oksit, CO2’den 300 kat daha güçlü bir sera gazı üretiyor” diye ekledi.

Ekip, farklı mevsimler ve musonlar boyunca oksijenin kuzey-batı Arap Denizi çevresinde nasıl yayıldığını belirlemek için Seaglider verilerini çok yüksek çözünürlüklü bir bilgisayar simülasyonuyla birleştirdi.

Su altı robotları ölülerin mevsimler arasında yukarı ve aşağı doğru hareket ettiğini ve balıkların yüzeye yakın ince bir tabakada sıkışmasına neden olduğunu da buldular.

 

9 Comments