İngiltere Eski Başbakanın Eşi Cherie Blair İsyan Etti: Kayıp Sekiz Saatte 350 Milyar Dolar

cherie

 Hülya Karahan’ın Özel haberi

hulyacar2001@yahoo.com

İngiltere Avrupa Birliği‘nden (AB) ayrılmaya karar vermesi ekonomi bir çok çevrede büyük hayal kırıklığına yol açtı. ençok hayal kırıklığı yaşayanlardan biri ise İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair oldu. Bayan Blair referandumun sonucuna adeta isyan etti.

Referandum sonucunun şok dalgaları piyasaları önemli ölçüde sarstı. Borsa endeksleri, hammadde fiyatları ve döviz kurları her iki yönde de büyük sıçramalar yaparken petrol fiyatı yüzde 7 oranında düştü, altına ise hücum başladı. Bu duruma Bir çok Britanya vatandaşı adeta isyan etti, referandum sonucuna tepki gösterenlerde biri de eski İngiltere başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair oldu.

İstanbulpost.com.tr’nin ulaştığı bayan Blair yaşanan duruma karşı (İngiltere’nin AB’den ayrılması) şok içindeydi. Bayan Blair, lkesinin çok şey kaybettiğini ifade etti. Cherie Blair üzüntüsünü şu cümlelerle ifade etti: “Sabah 4 kadar uyumadım ayaktaydım “Britanya’nın  AB’de kalıp kalmamasını oylayan referandumun sonucunu bekledim. Bu arada dehşet içinde Birleşik Krallığın hiçbir yol haritası olmadan nasıl bilinmez bir yola girdiğini gördüm. Neler olacak daha sonrasını hiç birimiz bilmiyoruz. Birleşik Karallık sekiz saat içinde 350 milyar dolar kaybetti. Bu rakam İngiltere’nin AB için 15 yılda harcadığı paradan çok daha fazla. Bu çok korkutucu.” Cherie Blair Ülkesinin Avrupa Birliğinden ayrılmasını bu sözlerle dile getirirken, İngilternin bundan sonra Avrupa Birliği ile ilişkililerinin ne olacağı soruları gündeme geldi.

AB antlaşmalarına göre Birlikten ayrılan üye ile AB ülkeleri arasındaki ticari ilişkilerin iki yıl zarfında yeniden düzenlenmesi gerekiyor. İngiltere’nin bundan sonra izleyeceği yol haritası büyük bir merakla bekleniyor.

5 Comments