Irak Meclisi Türkiye’nin Operasyonlarıyla İlgili Açıklama İstedi Barzani PKK’yı Uyardı

barzaniIrak Meclisi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlarına verdiği destekten dolayı açıklama yapmaya çağırdı.

YDH’nin Sumeriye News’den aktardığına göre Irak Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada Mesud Barzani’nin Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nin bazı bölgelerini bombalamasına onay vermesinden dolayı sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Komisyon üyesi Semire el-Musevi tarafından yapılan okunan açıklamada Irak Dış İlişkiler Komisyonunun Irak Kürdistan Bölgesi’nin bazı bölgelerinin Türk savaş uçakları tarafından bombalaması konusunu ele aldığını belirtti ve şunları söyledi:

“Komisyon, buna verdiği onaydan dolayı Mesud Barzani hakkında gensoru verilmesine karar verdi. Çünkü Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Mesud Barzani’nin Türk uçaklarının PKK mevzilerini bombalamasına onay verdiğini ve operasyonların da bu onayla gerçekleştiğini açıkladı.”

Bağdat, Ankara’nın Irak topraklarında yapılacak operasyonlarla ilgili olarak Irak merkezi hükümetiyle koordinasyon kurması gerektiğini savunuyor.
Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Alman Focus dergisine verdiği mülakatta PKK ve barış süreciyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Barzani, Münih’te yayımlanan Focus dergisine verdiği mülakatta Türkiye ile barış sürecinin sona ermesinde PKK’nın da suçunun bulunduğunu belirterek, “Türklerle Kürtler arasındaki barış sürecinin tehdit altında bulunması sadece Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil, PKK içindeki barış istemeyen şahinlerle de alakalıdır” diye konuştu.

PKK’nın kendi gücünü abarttığını belirten Barzani ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın bölgede çok büyük bir etki yapacağını savundu.

Barzani diğer yandan çatışmaların yayılarak Kuzey Irak’ı da içine alabileceği endişesini dile getirdi.

ALMANYA’DA SİLAH SEVKİYATI TARTIŞMASI

Barzani’ye bağlı peşmergelere askeri yardımda bulunan Almanya’da ise Erbil’e giden silah ve mühimmatın PKK’nın eline geçebileceği endişesi tartışmalara yol açıyor.

Barzani, askeri yardımın yanlış ellere geçmeyeceği güvencesi vermiş, bunun için her tür önlemin alınacağını açıklamıştı.

Almanya’da iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in savunma politikaları uzmanı Roderich Kiesewetter, Barzani’ye bağlı peşmergelere Alman yardımının süreceği güvencesini verdi. Kiesewetter Focus dergisine verdiği demeçte Ankara’ya ise eleştirilerde bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘barış sürecini sona erdirerek Kürtlerle barışı sorumsuzca tehlikeye atmakla’ suçlamıştı.

Yeşiller partisinin savunma politikaları sözcüsü Omid Nouripour ise Kürtlere Almanya’nın askeri yardım yapmasını eleştirerek, “Alman hükümeti, peşmergeye gönderilen silahların PKK’ya devredilebilme olasılığını göz ardı edemeyeceği için Kürtlere yaptığı silah sevkiyatına derhal son verilmelidir” dedi. Nouripour, aynı durumun, bir iç savaşa doğru ilerlediğini öne sürdüğü Türkiye için de geçerli olduğunu savundu.

2 Comments