İtalya “Korona” ile Mücadele İçin Belediyelere Beş Milyar Avro Ayırıyor

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte bugün, covid-19 salgınının neden olduğu mali zorluklarla karşılaşan insanlara yardım etmek için belediyelere yaklaşık beş milyar avro ayıracağını açıkladı.

Dün, pandemiden ekonomik olarak en çok etkilenen bölgelere yardım etmek için yerel makamlar tarafından vergi tahsilatlarının yeniden dağıtılmasına izin veren bir devlet mekanizması olan belediyeler için bir dayanışma fonundan 4.3 milyar avro bırakacağını açıkladı.

İtalya Başbakanı ayrıca, salgınların neden olduğu iş kesintisi nedeniyle belediyelerin mali durumları sıkıntılı olan kişilere kupon dağıtabilmesi veya yiyecek sağlayabilmesi için 400 milyon avronun üzerinde teslimat yaptığını duyurdu.

“Gelecek haftadan itibaren, belediye başkanları bu çeklerin düzenlenmesine yardımcı olacak veya en çok ihtiyaç duyanlara yiyecek veya temel ihtiyaçlar sağlayabilecekler. Kimseyi yalnız bırakmayacağız, özellikle de tüm toplumun acı çektiği bu zamanda, terk edilmeyeceğiz ”dedi.

Giuseppe Conte, bu dayanışma zincirinde gıda ve temel ihtiyaçların üreticileri ve dağıtıcılarının bu çeklerle alışveriş yapanlara% 5 veya% 10 indirim yapmasını istediğini söyledi.

Başbakan tarafından yapılan konferans görüşmesine katılan İtalyan Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri : “Bugünkü kararname ile belediyelere dağıtılacak bir koruma emriyle 400 milyon ekleyeceğimiz bütçelerine anında oksijen sağlamak için dayanışma fonundan belediyelere 4.300 milyon avroluk kaynak dağıtılmasını öngörüyoruz.” dedi.

Conte, Hükümetin işlerini kaybedenlere yardım etmek için son günlerde onaylanan yardım önlemlerinin 15 Nisan’dan önce ödenebilmesi için mümkün olan her şeyi yaptığını da sözlerine ekledi.