Welch 417 Milyon Dolar Kıdem Tazminatıyla Ne Yapıyor?

Şu anda 82 yaşında olan, General Electric eski CEO’su, Jack Welch 1960 yılında, Pittsfield, Mass’deki bir fabrikada kimya mühendisi olarak 10.500dolar maaşla çalışmaya başladı.

2001 yılında Welch, aynı şirketin CEO’su olarak 417 milyon dolarlık bir kıdem tazminatı ile emekli oldu. Bu ABD tarihinde bir CEO’ya yapılan en büyük ödeme.

Görevi boyunca Welch, GE’nin pazar değerini 300 milyar dolar ile artırdı. O, “Neutron Jack” takma adını kazanan, yaygın bir değişim ve maliyet azaltma yöntemini uygulayarak, küresel bir lider haline gelmiş bir endüstriyel şirketi dev bir hale getirdi.

Peki kariyerindeki olağanüstü başarılar elde eden Welch’in emeklilikle ilgili düşünceleri neler?

“Kim sadece emekli olmak istiyor? Bu kelimeyi kelime dağarcığından çıkarsın,” Welch 2015 yılında LinkedIn’e yazdığı bie yazıda “Sürekli olarak her zaman yapmak istediğin bir şeyi yeniden keşfetme şansa sahip olmalısın, seni hayatta tutan şey bu.” Diyerek emeklilikle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Welch, GE’de tarihi bir görevini tamamladıktan sonra bir sahil kasabasına, ya da golf sahasına gitmedi. Welch ve eşi Suzy, kendilerini yönetim ve iş ile ilgili bir dizi kitabın yazarları olarak yeniden icat ettiler.

LinkedIn’de, Welch’in öz geçmişi şöyle yazılıyor: “Son on yıldır, Bay Welch, IAC / InteractiveCorp’un danışmanı olan özel girişim şirketi Clayton Dubilier & Rice’ın (IAC – Get Report)’un özel bir ortağı olarak aktif bir şekilde çalışıyor ve dünya çapında izleyicilere hitap eden popüler bir halk sözcüsü, 2010 yılında, Jack Welch Management Institute’u kurdu ve 900 öğrencinin akredite olduğu bir online MBA programını sürdürüyor.

 

72 Comments