3 Bin Google Çalışanı Pentagon’a Karşı “Ayaklandı”

3.100’ün üzerinde Google çalışanı, şirketin, Pentagon konusundaki yeni politikasıyla ilgili bir dilekçeye imza attı. 

Google çalışanları, şirketin Pentagon’un AI programında yer alan bölümüne karşı Google’nin“savaş teknolojisi” inşa etmemesi için bir dilekçe imzaladı. Dilekçe şirketin CEO’su Sundar Pichai’ye  sunuldu.

Şirket çalışanları, Google’nin Pentagon’un yapay zekadan yararlanan ve drone hedeflemesini geliştirecek olan projesinden ayrılmasını istedi. Dahası, Google çalışanları, şirketi ve yan kuruluşlarını “savaş teknolojisi” inşa etmekten alı koyan bir politika oluşturmaya ve yürürlüğe koymaya çağırdı.

Gizmodo, geçen ay , şirketin Pentagon’un Projesine AI TensorFlow programlama kitlerini ödünç vereceğini ve kaynaklara göre çalışanların drone operasyonlarını geliştirmek için hükümetin bunu kullanacağı konusunda öfke duyduğunu yazdı.

Pentagon, geçtiğimiz Mayıs ayında,  Maven’inin projesini “eyleme geçirilebilir” yapay  zekayı daha hızlı bir şekilde elde etmek için, büyük verilerle uğraşmak üzere, yeni nesil bir uygulama olarak ilan ettiğini duyurdu. Bunlardan bazıları idari görevleri otomatikleştirmeyi amaçlıyor, ancak Google’ın AI teknolojisi, sistemin videoyu ayrıştırma yeteneğini artıracak ve hem hedefleri hem de sivilleri daha iyi tanımlamak için kullanılabilecek.

Google’ın, Pentagon projesiyle ilgili “saldırgan olmayan” bir müdahalesi olmasına rağmen, Pichai’ye gönderilen dilekçe, katılımın şirketin markasını lekeleyeceği belirtildi.

The New York Times’a göre, “Önyargılı ve silahlı AI’nın korkuları arttırıyor. Google halkın güvenini korumak için çok mücadele ediyor. Microsoft ve Amazon gibi diğer firmaların da katıldığı argümanı, bunu Google için daha az riskli hale getirmiyor. Google “Kötülüğü Yok Et” sloganıyla milyarlarca kullanıcının hayatına doğrudan erişimi var”

Google ise yapılan bu eleştirilere karşı aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:

“Yeni teknolojilerin kullanımıyla ilgili birçok açık sorunun olduğunu biliyoruz, bu nedenle  çalışanlar ve dışarıdan uzmanlarla birlikte yapılan bu tartışmalar çok önemli ve faydalıdır.

Maven iyi tanıtılmış bir DoD projesidir ve Google’da bunun bir parçası olarak üzerinde çalışmaktadır, özellikle saldırgan olmayan amaçlar için ve herhangi bir Google Cloud müşterisine sunulan açık kaynaklı nesne tanıma yazılımını kullanmak için tasarlanmıştır. Modeller sadece sınıflandırılmamış verilere dayanmaktadır. Teknoloji, insan incelemesi için görüntüleri işaretlemek için kullanılıyor, hayatları kurtarmak ve insanları sıkıcı işler yapmak zorunda kalmaktan kurtarmak için tasarlandı.

Yapay zekanın  askeri alanda kullanımı doğal olarak endişe uyandırabiliyor. Yapay zekanın geliştirilmesi ve kullanımı ile ilgili politikalarımızı ilerletmeye devam ederken, bu önemli konuda şirket içindeki ve dışındaki uzmanlarla kapsamlı bir tartışmayı aktif olarak sürdürüyoruz.”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

131 Comments