Japonya’yı Palistik Füze Korkusu Sardı

Daha önce yanlışlıkla ‘Kuzey Kore’den balistik füze atıldığı yönünde ‘yanlış alarm’ veren Japonya bu kez 2. Dünya Savaşı sonrası ilk kez ‘askeri saldırı karşısında tahliye tatbikatı’ gerçekleştirdi.

Sputnik News’in haberine göre, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programı nedeniyle Kore Yarımadası’nda gerginlik devam ederken Japonya 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez ‘bir askeri saldırıya karşı tahliye tatbikatı’ yaptı.

Tokyo‘daki bir eğlence parkında yapılan tatbikatta hoparlörden ‘Bir füze fırlatıldığının bilgisini aldık. Lütfen sakince yeraltına ya da bir binanın içine gidin” anonsları yapıldı.

Bir park çalışanı ‘Füze fırlatıldı’ şeklinde bağırarak gönüllüleri yönlendirirken, yaklaşık 250 Tokyo sakini ve ofis çalışanı da yakınlarda bulunan güçlendirilmiş beton binalara ve bir metro istasyonuna tahliye edildi.

​Birkaç dakika sonra da hoparlörden 2. bir anons duyuldu: “Füze (üzerimizden) geçti. Füze büyük olasılıkla Kanto (Tokyo çevresi) üzerinden Pasifik Okyanusu’na doğru uçuyor.”

​Deprem bölgesinde yaşadıkları için Japonlar doğal afetler ve yangınlar konusunda yapılan tahliye tatbikatlarına alışkın. Her yıl okullarda ve iş yerlerinde düzenli olarak tatbikatlar yapılıyor.

Ancak Tokyo’ya yönelik olası bir füze saldırısı nedeniyle yapılan tahliye tatbikatının alışılmamış bir uygulama olduğu belirtiliyor.

9 Comments