LG’den Robotik Girişimcilerine Yatırım

Şirket’in ThinQ Stratejisinde Robotların Temel Rolü Oynaması için ülke içinde ve dışında teknoloji ortakları arıyor.

LG Electronics’in ABD merkezli Bossa Nova Robotics’teki son yatırımı, geçtiğimiz sene Kore’li girişimlerle bir dizi anlaşmanın ardından, LG toplamda ilk bir yılda robotik girişimlerine 90 milyon ABD dolarından fazla yatırım yaptı.

Bossa Nova Robotics, büyük ölçekli perakende satış mağazalarının verimli stok verilerini toplama ve analizini otomatikleştirerek verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan küresel perakende endüstrisi için gerçek zamanlı, hazır ürün verilerinin lider sağlayıcısı olarak biliniyor. Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart, geçen yıldan bu yana Bossa Nova’nın raf tarama robotlarını bir dizi mağazada test ediyor.

Bossa Nova’nın finansmanı LG‘nin dört diğer Kore merkezli robot şirketindeki yatırımlarını takip ediyor: Akryl, SG ROBOTICS, Robotis ve Robostar:

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (KAIST) bir akademisyen tarafından kurulan Acryl Inc., insanı tanıyabilen “Jonathan” adı verilen entegre yapay zeka (AI) platformunu sunan 7 yaşındaki bir bilişsel bilgi işlem şirketi. Gerçek yaşamı gerçekleştirmek için büyük veri ve derin öğrenmeye dayalı metin, konuşma ve imajdan duygular ve anlamlar çıkarmaya yönelik çalışıyor.

SG ROBOTICS, paraplejikler ve nöromüsküler  hastaları dahil etme olmak üzere, hareketlilik zorlukları olan insanlara yardımcı olmak için giyilebilir robotlar geliştiren bir girişim ​​şirketi. Şirket, “Daha İyi Yaşam için Robotlar” sunmak amacıyla 2017 yılında kuruldu ve çocuklar için giyilebilir bir robotun ticarileştirilmesi üzerinde çalışıyor. SG ROBOTICS‘in WalkON Suit’i 2016 yılında ilk Cybathlon’da bronz madalya kazandı ve PyeongChang 2018 Paralympics’in ilk meşale taşıyıcısı oldu.

Robotis robotik çözümler ve eğitim robotları konusunda uzmanlaştı. Çok eklemli robotlarda kullanılan özel akıllı aktüatörleri ile tanınıyor ve robot programlama yazılımına denetleyiciler ve sensör modülleri gibi donanımlar üretiyor.
Robostar, endüstri robotlarının üreticisi. Misyonu, mobil, ekran, otomobil ve yarı iletken gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler için tek elden çözüm sağlayıcı olmak.

Bu yatırımlar LG’nin, şirket için temel bir büyüme motoru haline gelmek için, çok yakında hizmet robotlarını pazara sunma çabalarını tamamlıyor. LG, Kore’de çok sayıda robotu deneme servisi için kullandı. Ayrıca, Kılavuz Robot ve Temizlik Robotu, PyeongChang’daki kış oyunları sırasında Güney Kore’nin en büyük havaalanındaki yolcularına yardımcı olmak için dağıtıldı.

Bu yılın başlarında CES, LG, oteller ve süpermarketler gibi yoğun trafikli yerlerde ticari kullanım için özel olarak geliştirilen üç yeni CLOi konsept robotunu tanıttı. LG’nin CLOi robotları, LG’nin tüketici elektroniği ve ev aletleri için AI markası olan ThinQ ürünlerine paralel olarak geliştiriliyor.

LG Electronics’in küresel açık inovasyon bölümü başkan yardımcısı Kim Sungwook, “ThinQ AI stratejimizin önemli bir bileşeni olan robotik, LG için kritik bir gelecekteki büyüme fırsatı” dedi. “LG, robotik yeteneklerini yenilikçi ortaklara yapılan yatırımlarla ve içten gelen yoğun AR-GE çabalarıyla genişletmeyi hedefliyor.”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

293 Comments