Merkel, İtalya’nın “250 Milyar Euro’luk Borcunun Affedilmesi” İçin Ne Dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir gazeteye verdiği röportajda, İtalya’daki hükümet krizi, Euro bölgesi üyeleri arasında dayanışma prensibi, borç paylaşımı, sendika ve tek para birimi gibi konulara değindi.

Merkel, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ile yapılan bir röportajda yaptığı açıklamada, medyada yer alan “İtalyan’nın 5-Star Hareketi ve aşırı sağcı hareketinin, İtalyanın, 250 milyar Euro’luk borcunun Avrupa Birliği tarafından affedilmesini isteyeceği iddiası da soruldu.

Merkel, tek para birimi AB bloğu üyeleri arasındaki dayanışmanın önemli olduğunu belirterek, Euro ortakları arasındaki dayanışmanın asla birbirinin borcunu “paylaşma”ya dönüşmemesi gerektiğini, başkalarının kendilerine yardım etmesine yardım etmekle ilgili olması gerektiğini söyledi.

Merkel gazeteye verdiği demeçte Pazar günü yayınlanan bir röportajda, “Yeni İtalyan hükümetine açık bir şekilde yaklaşacağım ve niyetleri hakkında spekülasyon yapmak yerine onlarla çalışacağım.” Dedi.

Almanya başbakanı Merkel, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak bilinen kurtarma fonu, euro bölgesini krizden korumak için yeterli olmadığını söyledi.

Merkel, bir bankacılık ve sermaye piyasaları birliğine ek olarak, euro bölgesinin üye devletlere egemen borç sorunlarından kısa vadeli kredi hatlarına isabet etmesi için ESM’yi bir EMF’ye dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

Merkel FAS’a verdiği demeçte, “Bütün euro bölgesi tehlikede ise, EMF ülkelere yardım etmek için uzun vadeli kredi verebilmelidir. Bu türden krediler 30 yıldan daha uzun bir süreye yayılacak ve kapsamlı yapısal reformlar üzerinde olmalıdır. Buna ek olarak, örneğin beş yıl gibi kısa vadeli bir kredi hattı olasılığını düşünüyorum. Bu nedenle, olağanüstü durumlar nedeniyle zorluk çeken kanat ülkelere girebileceğiz.”

Almanya başbakanı ayrıca, hükümetlerarası bir temelde gelecekteki bir EMF’nin düzenleneceğini ve üye ülkelerin ulusal parlamentosunun gözetimi olacağını söyledi.

Merkel, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yi Cumartesi günü yaptığı bir telefon görüşmesi için tebrik etti ve Berlin’deki görüşmeler için kendisini davet etti.

53 yaşındaki az tanınan bir hukuk profesörü olan Conte Cuma günü yemin ederek, 4 Mart seçimlerinin sonuçsuz kalması sonrasında üç ay süren siyasi çıkmazı sona erdirdi.

Merkel, İtalya’daki genç insanlar arasındaki istihdam oranlarını yükseltmek için, yeni İtalyan hükümetiyle görüşmek istediğini, ayrıca euro bölgesinde dayanışma borç birliğine yol açmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

200 Comments