Yves Saint Laurent Müze Açtı

Yves Saint Laurent’ın çalışmalarına adanmış ve Paris ve Marakeş’den ilham alınarak yapılan, müze, bu ay yüksek bir zarafet ve eğlenceli bir ruh hali ile açıldı.

Paris müzesi, dünyanın en iyi giyimli kadınlarının, Yves’in güzellik vizyonuna yatırım yapmak için akın ettiği Avenue Marceau’daki eski haute couture evinde yer alıyor. Değerli kıyafetlerin ve belgelerin korunması için bir müze altyapısı oluşturuldu. Bu arada, eski salonlarda kendileri de, 20. yüzyılın sonları ile 21. yüzyılın güçlü içlerinden biri olan Pierre ve Yves ile seçkin dekoratörler Jacques Grange, Yves’in ustalıklarını sergilemek için sergi odaları oluşturdu.

Soluk alçıdan örülmüş, görünüşte tütsü beyaz perdelerin duvarları olan bir balo salonu galeriye dönüştürüldü.

Yeni müzedeki ilk galeri h Saint Laurent’ın kariyerine adanmış olacak. Açılış sergisi 1962’nin kutlaması. Tasarımcı ilk sputure salonunu Rue Spontini’de sevgilisi Victoire Doutreleau, eski yıldızı ile açtı.

Müzenin son teknoloji ürünü arşivleri  7.000 giysi ve 8.500 aksesuardan oluşuyor, aynı zamanda kağıt üzerinde yaklaşık 20.000 eser ve bu güçlü destekleyici malzeme Yves’in orijinal eskizleri, kumaş özelliklerine sahip günlükler, show-of-show skeçler ve haber güpürleri, çok daha fazlası hikayeyi muhteşem bir şekilde tamamlıyor.

Bu arada Loic Prigent’in dokunaklı filmi, bir asma kattaki özel bir odada sunuluyor. Pierre ve Yves’in çocukluğundan gelen hayatlarını belgeliyor. Alt katta bir dizi belgesel, çeşitli üyelerin hatıraları ile bizi evinin perde arkasına götürüyor. Ev, terzilik çalışma salonlarının , haute couture, ev mankenleri ve çok önemli stok odalarının bakıcıları gibi her şeyi gören yönetmenler de dahil olmak üzere.

Üst katta, alçı perdeli balo salonunda parıldayan önlükler ve yanındaki kapı, Yves’in koleksiyonları için sıkı sıkıya bağlı yaratıcı ve teknik grubuyla bağlantılarını denetlediği orijinal atölyesi, tam olarak olduğu gibi korunmuş. Onun esin kaynağı olan ressamları.

Dönüştürülmüş eski bir personel kantininde, pist topluluklarını tamamlayan şık şapkalar saklanırken, saçakların altında Loulou de la Falaise’in Yves tarafında on yıllardır icat ettiği ve düzenlediği muhteşem kostüm mücevherlerinin bir hazinesi yatıyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

59 Comments