Tıbbi Görüntüleme Sektörü Gelecekteki ‘Altın Madeni’ Olacak

Yatırımcılar, Çin’in gelişen yapay zeka sektörüne yatırım yapmak için adeta yarışıyor.

Özellikle medikal sektör “kazançlı” bir “altın madeni” gibi görülüyor.

Doktorların tıp öğrenimlerini gelimişş teknolojilerini kullanarak sürdürmelerine yardımcı olan Pekin merkezli bir girişim şirketi olan Huiyihuiying’in, geçen yıl sonlarında finans alanındaki fon kaynaklarını topladığı bildirildi.

2012 yılında kurulan Huiyihuiying‘in kurucularından Guo Na, “Tıbbi görüntü, hastalıkların önemli bir göstergesi olduğu kadar, doktorların ilk tanı koymaları için önemli bir referans olduğuna göre en değerli kısımdır” dedi.

Şu anda Çin’deki tıbbi prosedürlerin yüzde 70’inin Guo’ya göre CT, X-ray ve manyetik rezonans görüntüleme dahil olmak üzere görüntülere ihtiyacı var.

Bu eğilimi benimsemek için şirket, doktorların akciğer görüntülerini tanımaya, uterus, boyun ve meme kanserleri gibi hastalıklarda yanlış tanıyı önlemek için tıbbi görüntüleri okuyabilmeleri için AI destekli ürünleri geliştirmeye yoğun çaba harcadı.

Doktorlar, genellikle yüzlerce görüntüden oluşan bir CT örneğini read okuması  üç ila beş dakika sürüyor olsa da, başlangıçtaki bir teşhis yapmak için AI ürünümüzün aynı şeyi yapması sadece birkaç saniye sürdüğünü belirtiyor.

“Son olarak, tıbbi verilerin gittikçe daha kesin hale geldiği kapalı bir döngü oluşturacak.” Diyen Dr Guo, makinenin tanı doğruluğunu yüzde 90 oranında sağlaybileceğini de sözlerine ekliyor.

Pekin merkezli şirket, bugüne kadar tanınmış Peking Üniversitesi Üçüncü Hastanesi de dahil olmak üzere Çin’deki sekiz ilde 700’den fazla hastanede teknolojilerini uyguladı.

Endüstri raporunda, Çin’deki AI girişimlerinin yarısından fazlasının Tencent Holdings Ltd ve iFlytek Co Ltd dahil olmak üzere bazı Çinli teknoloji devleri ile birlikte tıbbi görüntüler üzerinde durulduğu belirtildi.

Böylesine yoğun bir rekabetle karşı karşıya kalan Guo, şirketin ana rekabet gücünün profesyonelliği ve yetenek çeşitliliğinde yattığını söylüyor.

“AI yarışması sonunda yetenek ve teknolojilere gidiyor. Kurucumuz Chai Xiangfei, 10 yılı aşkın bir süredir uzman bilim insanı Xing Lei, Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu ve AI medikal alanında bir üst düzey uzman oldu.” dedi.

Şirket, yeni teknoloji, ürün, kanal ve ekosistem geliştirme çabalarını hızlandıracağını ve gelecek yıllarda daha fazla hastalık türünü kapsayacak şekilde AI destekli ürünlerini geliştireceğini söyledi.

86 Comments