Pakistan’dan Büyük Tehdit: Nükleer Füzelerimizle Tüm Ülkeyi Yok Edebiliriz

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Pakistan  Savunma Sanayii Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain, Pakistan’ın, Hindistan’ın bütün kentlerini yok edecek gelişmiş, nükleer füze teknolojisine sahip olduğunu söyledi ve iki ülke arasında sular gittikçe ısındı.

Tanver yaptığı açıklama, Hindistan Genel Kurmay Başkanı‘ın iddiasının sorumsuz, tehdit edici olduğunu ve bu bildirinin ciddiye alınacağını da sözlerine ekledi.

Bakan ayrıca, ne ABD‘nin, ne de bu ülkeden alınan savunma teçhizatının güvenilir olmadığını söyledi.

Pakistan‘ın, Amerika için çok şey yaptı ancak sonunda güvenilir bir ortak  anladı” dedi.  ABD’den satın alınan savunma ürünlerinin gerektiği zaman çalışmadığını da sözlerine ekledi.

“Savunma üretimimiz artıyor. Ordunun yüzde 80’inin ihtiyaçları yurt içinde karşılandı.”  Savunma üretim bakanı, Pakistan’ın kendi savaş uçağını yapan dünyanın 6 – 7 ülkesi arasında olduğunu belirtti.

Hindistan Genel Kurmay Başkanı Bipin Rawat, Cumartesi günü Yeni Delhi‘de düzenlenen basın toplantısında, muhabirlerle yaptığı konuşmada, “Pakistan’ın taktik nükleer silahlarının, Hindistan’ın bu ülkeye geleneksel bir askeri savaş başlatma kabiliyetinde, etkili bir şekilde engel olduğu” iddialarını reddetmişti.

Rawat, Pakistan’ın (nükleer) blöfünü görüyoruz. Pakistanlılar gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaklar ve bize bir görev verilecek olursa, nükleer silahları olduğu için, sınırı geçemeyeceğimizi söyleyemeyeceyiz. Onların nükleer blöfünü görüyoruz ” Dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asif, Rawat’ın ifadesini aynı gün “çok sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Asif attığı  bir tweetde ” Belli ki nükleer çatışma arzusu var. Onların istediği buysa, hemen test etmeye hazırız” diye yazdı.

Bakanın, attığı tweet kısa bir süre sonra silindi.

28 Comments