Prens Muhammed Petrole de El Attı Eskisi Gibi Olmayacak

Suudi Arabistan, yıllardır her zaman  OPEC’in  içindeki ılımlı sesi oldu. Petrol fiyatları için Venezuela ve İran gibi ülkelerin ısrarlarına karşı koydu, ama görünen o ki Suudi Arabistan’ın bu tavrı değişiyor.

OPEC önderliğindeki üretim kesintileri sayesinde ham fiyatlar iki yıl önceki seviyelerin iki katı ve  şişmiş petrol stoğu neredeyse normale döndü. Ancak Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih üreticilerin küçük bir arz açığına neden olsa bile, tüm yıl boyunca kesmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta Riyad’da gazetecilere verdiği demeçte, “Piyasada biraz fazla yer değiştirmemiz gerekiyorsa, o zaman öyle yaparız” dedi.

Suudi Arabistan,  Prens Muhammed Bin Salman’ın “Vizyon 2030” olarak bilinen kapsamlı ekonomik reformlar programına başladığı ve devlet petrol şirketinin potansiyel olarak rekor kıran ilk halka arzını gerçekleştirdiği zaman, baskılarla karşı karşıya kaldı.

Daha önceden 60 dolar ‘lık bir petrol varilinin içeriğine sahipken, ham madde fiyatlarının 70 dolar olması öngörülüyor.

RBC Capital Markets‘ta emtia stratejisi başkanı Helima Croft, “Eğer Muhammed Bin Salman iseniz ve ülkenizi radikal bir şekilde yeniden icat etmeye çalışıyorsanız o zaman bunu sağlamak için belirli bir fiyata ihtiyacınız var” dedi.

Geçtiğimiz yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya,  petrol piyasası rakipleri olan, ABD petrol sondajı tarafından açığa çıkan tedarik farkını azaltmayı amaçlayan üretim kesintileri için, 24 üreticiden oluşan bir koalisyon başlattı. Petrol stoklarını beş yıllık ortalamalarına indirgeme hedefleri en nihayetinde ulaşıyor, ancak iki enerji devi şu anda bu üretici tedarikçileri kısıtlı tutmaya teşvik ederek bu hedefi değiştirmeyi öneriyor.

Daha yüksek ham petrol fiyatları, Suudi Aramco’nun Prens Muhammed‘in öngördüğü 2 trilyon dolara yakın bir değerlemeyi güvence altına almasına yardımcı olacağı belirtiliyor.

Ek gelirler, Suudi ekonomisini destekleyen cömert sübvansiyonlar ve kamu sektörü işlerinde daha kademeli indirimlere izin vericeği yorumları yapılıyor. Fiyatların artmasıyla birlikte, Prens Muhammed geçtiğimiz ay yaşanan memnuniyetsizlikler karşısında kemer sıkma girişimlerinden geri çekildi ve uzun vadeli dönüşüm planları için halk desteğini kazanmaya çalışıyor.

RBC Croft, “Suudiler, daha derin bir reformla rahatlayacağınız bir köprü fiyatı istiyorlar. Ülkenizde bir devrim başlatmaya ve çekirdeğini sarsmaya istekli iseniz, 27 dolarlık ‘lık bir fiyat, gerçekten olmak istediğiniz yerde mi?” diye sordu.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

985 Comments