Uber Şirketlerini Grab’e Sattı

Uber, Güneydoğu Asya merkezli şirketini rakip Grab’e sattığını açıkladı.

Anlaşma bir ay süren spekülasyondan sonra açıklandı. Grab 6 milyar dolara  Güneydoğu Asya’da sekiz ülkede Uber’in hisselerini satın aldı. Ayrıca Uber Eats’ı devralacak ve bu yılın ilk yarısında bölge genelinde  hizmeti genişletecek.

Öte yandan, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi Grab’ın yönetim kurulunda katılırken, Uber Singapur merkezli Grab’de% 27.5 hisseyede sahip olacak.

İki şirketin ortak yatırımcıları (SoftBank ve Didi) her iki tarafın da zarar görmesine neden olan pahalı bir sübvansiyon savaşının iki tarafa da zarar verdiğini bu yüzden bu anlaşmanın daha faydalı olduğunu belirtti.

Grab, Uber‘in hisse uygulamasının iki hafta daha süreceği, Uber Eats‘ın Mayıs sonunda kapanıp GrabFood‘a geçeceği belirtildi.

Grab bugün yaptığı açıklamada, fintech hizmetleri için beş milyondan fazla sürücünün 90 milyonun üzerinde download (indirmeye) yaptığını açıkladı.

Grab, satın alma ile ilgili olarak yerel düzenleyicilerle işbirliği yapmaya kararlı olduklarını açıkladı ve anlaşmanın Singapur’un tekel yasaları için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

Grab: ” Satın alma işleminin diğerlerinin yanı sıra, canlı ve rekabetçi , teslimat ve ulaşım alanlarına katkıda bulunacağına inanıyoruz” diye açıklamada bulundu.

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi kaynak belirtilip, link verilerek başka mecralarda  yayınlanabilir.

 

45 Comments