Volvo Araçlarda Plastik Kullanacak

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, 2025 yılında ürettiği tüm yeni araçlarda en az% 25 geri dönüştürülmüş plastik kullanma hedefini açıkladı.

Şirket, bu hamlelerin sektörler arası değişimi tetiklemesini ve rakipleri atık akışlarını içeren tasarımlar yoluyla yenilikler geliştirmeye teşvik etmesini bekliyor.

“Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda büyük ve ileri görüşlü tedarikçilerle çalışıyoruz; Ancak, hedefimizi  gerçeğe dönüştürecek olursak, geri dönüştürülmüş plastiklerin daha fazla kullanılabilirliğine ihtiyacımız var, ”diyor Volvo Cars’ın küresel ihale başkan yardımcısı Martina Buchhauser.

“Bu yüzden daha fazla tedarikçiye ve yeni ortaklara geri dönüştürülmüş plastiklere yatırım yapma konusunda bize katılmaları ve hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı olmaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Yeni hedefinin uygulanabilirliğini göstermek için, firma XC60 T8 plug-in hibrid SUV versiyonunu mevcut modele benzeyen ancak plastik bileşenlerinin birçoğunun geri dönüştürülmüş içerik ile  değiştirilmiş bir versiyonunu ortaya çıkardı.

17 Haziran Pazar günü açıklanmış olan SUV, yenilenebilir liflerden yapılmış bir tünel konsolu, atılmış balık ağlarından plastikler ve deniz halatlarından oluşuyor.

Araba koltukları ve halılar, plastik şişelerden yapılan elyafları da içerirken, kaputunun altındaki ses emici malzeme eski Volvo araçlarının ömrünü tamamlamış araba koltuklarından yapılıyor.

Araba firmasının yeni taahhüdü, Volvo’nun Birleşmiş Milletler Çevre Temiz Denizler kampanyasında ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Göteborg’daki Volvo Ocean Race mola sırasında Ocean Summit’e geldi ve her yıl okyanusa dökülen 8 milyon tonluk plastiğe vurgu yapıldı.

BM çevre müdürü Erik Solheim tarafından memnuniyetle karşılandı ve işçilerin geri dönüşümü okyanus kirliliğini engellemek için “gerekli” olduğunu söyledi.

Volvo‘nun plastik atıklarını bir sonraki araba filosunun tasarımına entegre etme hamlesi, otomobil endüstrisindeki diğer kişilerin de takip edeceğine inandığımız yeni bir kriter belirliyor” dedi. “Bu sorunun tasarım ve yenilik ile çözülebileceğinin bir kanıtı.”

Eski plastikler için yeni bir yaşam

Volvo’nun  CEO’su Hakan Samuelsson, taahhüdün çevre için otomobil üreticilerinin temel değerlerinden biri olduğunu belirterek, 2019’dan sonra üretilen tüm araçları elektrikli olacağının 2025’e kadarda global otomobil satışlarının yarısının elektrikli araçlar olacağını söyledi.

Giderek artan tüketici baskıları ve zayıf politika değişiklikleri arasında, şirketler plastik sorununu çözmek için sınırlarını zorluyor.

Benzer şekilde başka firmalarda geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya başladılar. Procter ve Gamble (P & G), bu yılın başlarında% 100 geri dönüştürülmüş  sıvı şişeleri; Bir milyondan fazla çift okyanus plastik ayakkabı satan Adidas; Geçtiğimiz hafta okyanus plastik kredi kartını çıkaran  American Express bunlardan bir kaçı.


Hülya Karahan
istanbulpostcomtr@gmail.com

1,077 Comments