Wolkswagen’den Eski CEO’suna Soruşturma

Wolkswagen Pazar günü yaptığı açıklamada, eski CEO’su Martin Winterkorn’a karşı”Dieselgate emisyon” skandalıyla ilgili ihmal nedeniyle yasal işlem başlattığını Açıkladı.

Almanya’nın vatandaşlarını iade etmemesi nedeniyle mahkemede bizzat yargılanma olasılığı düşük olmasına rağmen, yinede Winterkorn  ABD’deki olaydaki rolüyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Alman hukuk uzmanlarına göre şirketin VW’den bir hukuk davası potansiyel olarak, şirketin 100 milyon Euro’dan fazla hasar talep edebileceğini söyledi.

VW denetleme kurulunun sözcüsü Michael Brendel “Soruşturma bir süredir devam ediyor ve yetkililerin soruşturmasından bağımsız olarak yürütülüyor” dedi.

Winterkorn, 2015 yılında şirketin 11m araçta, emisyon testlerini hile yaparak  yazılım geliştirdiği ortaya çıktığında VW’nin CEO’suydu ve skandal ortaya çıktıktan beş gün sonra “ üzgün” olduğunu söyleyerek istifa etti.

ABD ve Almanya’daki ,” emisyon”  skandalında ne kadar rolü olduğu konusunda ise  başsavcılık  “usulsüzlüklerin sorumluluğunu kabul ettiği” için istifa ettiğini ileri sürdü..

Martin Winterkor, bu konuda yapılan herhangi bir yanlışlığın farkında olmadığını, buna rağmen, şirketin çıkarları doğrultusunda istifa etmeye karar verdiğini söyledi. Pazar günü, eski işvereni tarafından dava edilmesi hakkındaysa yorumda bulunmayı reddetti.

Alman hukuk uzmanları, geçtiğimiz hafta ABD’li savcıların  Winterkorn aleyhinde suç duyurusunda bulunma kararı aldığını söyledi.

Alman yasalarına göre, yöneticiler sadece bir şirketin neden olduğu zararlardan değil, aynı zamanda kendi iç kontrol mekanizmalarından kaynaklanan herhangi bir başarısızlıktan da sorumlu tutulabiliyor.

Winterkorn “ihmalkarlık” nedeniyle meydana gelen kayıplardan sorumlu tutulabilir. Skandal, şirkete  25,8 milyar Euro’ya  mal oldu ve Almanya’daki hissedarlardan 10 milyar Euro’luk bir dava ile karşı karşıya.

Winterkorn, ABD’deki suçlamalarla ilgili,  25 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Amerikan savcıları geçen hafta,Winterkorn’un tutuklanması için emir çıkardı. Winterkorn Almanyayı terk ettiği anada tutuklanabilir.

Savcılar ayrıca Martin Winterkorn‘un Almanya’da olası bir ceza davasıyla karşı karşıya  olduğunu

da belirtiyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

 

 

6 Comments