Zehirli Tiroid Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

 Selin Ay

istanbulpostcomtr@gmail.com

Halk arasında Zehirli  tiroid denilen hastalık,  nodülü hipertiroidizme neden olur (aşırı aktif tiroid). Bu, tiroid bezinde genişlemesine ve fazla tiroit hormonu üretmesine neden olan tek bir nodül (veya yumru) büyüdüğünde ortaya çıkar.

Artmış hormon üretimi salgı bezinde tek bir nodülden geliyorsa, buna toksik adenom denir. Hipertiroidizme neden olan birçok nodül varsa, buna multinodüler guatr denir.

Zehirl  tiroid nodülüne (adenoma) nedenleri nelerdir?
Tiroid bezi tiroid hormonları tiroksin ve triiyodotironin üretmek için iyodine ihtiyaç duyar. Eğer diyette iyot yoksa, tiroid başlangıçta yeterli tiroid hormonu üretemez. Tiroid hormonlarının düşük seviyeleri tiroid bezinin büyümesine neden olur, çünkü daha fazla tiroid hormonu üretebilmek için mümkün olan en iyi şekilde iyot absorbe eder.

Zehirli tiroid nodülünün (adenom) belirtileri nelerdir?
Toksik tiroid nodülünün semptomları, kandaki tiroid hormonlarının yüksek düzeylerinin bir sonucudur ve vücudun çalıştığı hızı arttırır. Hipertiroidizmdekine benzer olarak, bu belirtiler şunlardır:

Kilo kaybı
İshal
Iştah artışı
Sinirlilik
Yorgunluk
Çarpıntı (hasta tarafından hissedilebilen artmış kalp hızı)
Kötü uyku
Artan terleme
Titreme

Isı hoşgörüsüzlüğü (diğerlerinin soğuk algılamasına rağmen aşırı sıcak hissetmek).
İşaretler hipertiroidizm (sıcak terli avuç içi ve titreme) ile benzerdir, ancak belirgin bir nodül içeren belirgin bir tiroid bezi de içerebilir.

Zehirli tiroid nodülü (adenom) ne kadar yaygındır?
Tiroid bozuklukları kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. ABD’den alınan rakamlar, toksik tiroid nodüllerinin insidansının hipertiroidizmli hastaların% 3-5’ini oluşturduğunu belirtmektedir. Zehirli nodüller yaşlı insanlarda, özellikle iyot eksikliğinde daha yaygındır.

Toksik tiroid nodülleri (adenomlar) miras mıdır?
Şu anda toksik nodüllerin kalıtsal olduğu düşünülmemektedir.

Toksik tiroid nodülü (adenom) nasıl teşhis edilir?
Tanı hipertiroidizm ile çok benzerdir. Tiroid hormon düzeylerini ölçmek için bir kan testi yapılır ve tam bir tıbbi öykü alınmalıdır. Tiroid bezi nodül (ler) varlığı açısından incelenir. Tiroid antikorları tanıya yardımcı olmak için kullanılır (Graves ‘hastalığında antikorlar,  negatif olan nodüler hastalığa karşı tipik olarak pozitiftir).

Tiroid nodülünü değerlendirmek için boyunda bir ultrason taraması yapılabilir ve analiz için bir doku örneği alınabilir. Bu, bir doku numunesinin toplanması için nodül içine küçük bir ince iğnenin sokulmasını içerir, ki bu daha sonra laboratuvarda analiz edilebilir. Bu prosedür ağrılı değildir, ancak rahatsızlık hissedebilir.

Az sayıda vakada, şişkinlik büyükse, solunumun etkilenip etkilenmediğini değerlendirmek için akciğer fonksiyon testleri gibi başka testler yapılabilir. Nadiren, bezin daha ayrıntılı bir görüntüsünü elde etmek için bilgisayarlı tomografi (CT) taraması da yapılabilir.

Bir tiroid iyot alım taraması da yapılabilir. Bu, tiroid bezi tarafından ne kadar iyot alındığını ölçmek için bir testtir ve tiroid bezinin altında veya aşırı aktif olup olmadığının bir göstergesidir. Toksik bir nodül durumunda, bezin geri kalanı bastırıldığında, artmış iyot alımının bir alanını görebilirsiniz.

Tüm bu araştırmalar poliklinikte yapılabilir.

Zehirli tiroid nodülü (adenom) olan bir hasta nasıl tedavi edilir?
Üç ana tedavi seçeneği vardır:

Radyoiyot toksik bir nodülü (adenom) tedavi etmede en etkili tedavi yöntemidir. Hastayı ya bir kapsül ya da sıvı içeren radyoaktif iyot içerir. Bu ayakta tedavi departmanında yapılabilir. İyot genellikle tiroid bezi tarafından kullanılır, böylelikle tüm radyodin bezin içinde yoğunlaşır ve kademeli olarak yok olur. İyot vücudun herhangi bir bölümünü etkilemez ve güvenli bir tedavidir. Ancak, tedaviden sonraki ilk birkaç hafta içinde çocuklarla ve hamile kadınlarla yakın temastan kaçınmak gibi geçici kısıtlamalar vardır.

Hipertiroidizmi tedavi edecek aşırı tiroid dokusunu ve nodülleri çıkarmak için cerrahi yapılabilir. Eğer nodüller büyükse, cerrahi genişlemiş tiroidin nefes alma ve yutma güçlüğü gibi kompresif semptomlarını tedavi edecektir. Total tiroidektomi yapılırsa (tüm tiroid bezinin çıkarılması için), tiroid hormon replasmanı yaşam için alınmalıdır.

Cerrahi genellikle çok etkilidir, ancak az sayıda hasta nodüllerin nüksedebilir.

İlaçlar nelerdir ( doktor reçetesiyle alınmalıdır) : Karbimazol gibi anti-tiroid ilaçları aşırı aktif tiroid semptomlarını kontrol etmek için kullanılır, ancak bunlar bir tedavi değildir ve durdurulursa hasta hipertiroidiye dönecektir. Tablet olarak alınan karbimazol, çoğunlukla, ameliyat öncesi semptomları kontrol etmek için veya diğer tedavi seçeneklerinin mümkün olmadığı hastalarda kullanılır.

Tedavinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Hastaların azınlığı (yaklaşık% 1), radyoiyodin tedavisini takiben boynun önünde ağrı hissi veya rahatsızlığı yaşamaktadır. Radyoiyodin, az sayıda vakada tiroid bezinin de etkisiz hale gelmesine neden olabilir. Hasta daha sonra tiroid hormonunun yerini almak için ömür boyu tablet almalıdır.

 

 

117 Comments